گزارش کارگاه آموزشی هدف گذاری حرفه ای

گزارش کارگاه آموزشی هدف گذاری حرفه ای

کارگاه هدف گذاری حرفه ای ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه علمی-کاربردی امام خمینی برگزار شد.

 

با هم گزارشی از چگونگی برگزاری کارگاه هدف گذاری حرفه ای را می‌خوانیم:

هدف گذاری؟ چرا؟ برای چی؟

روزهای پایانی سال است. خیلی‌ها هنوز هم نمی‌دانند می‌خواهند چه کار کنند و احتمالا منتظرند سال ۱۳۹۹ هم شروع شود و باد آنها را به هر سمت و سویی که خواست ببرد.

شاید این بهترین موقع برای برگزاری کارگاه هدف گذاری بود. چون کمتر از ۷۰ روز به  آغاز سال جدید مانده و ما اگر از همین الآن افدام کنیم می‌توانیم سال ۱۳۹۹ را به بهترین سال زندگی‌مان تبدیل کنیم.

غزاله امیدوار در این کارگاه تعاریف دقیقی از هدف گذاری ارائه کرد، گفت که هدف چیست و یک روش جامع برای تهیه نقشه اهداف شرح داد.

 

 

کارگاه هدف گذاری چطور شروع شد؟

کارگاه با بیان نکاتی در مورد هدف گذاری و سپس تعریف آن شروع شد. سپس خانم امیدوار از فواید هدف گذاری گفت. او زندگی را به یک درخت تشبیه کرد و هدف را میوه‌های آن برشمرد. چند تا ازخوبی هدف گذاری این‌هاست:

  • رضایت از زندگی
  • زندگی شادتر و هدفمندتر
  • سلامت جسمی و روانی
  • احتمال موفقیت بیشتر
  • موثر نبودن حرف مردم

 

 

 

مقاله ” یک گام قبل از هدفگذاری” را مطالعه کنید.

چهار گام اساسی هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت

خانم امیدوار در این بخش مهم ترین گام های رسیدن به هدف گذاری را شرح داد.

ایده برای هدف گذاری

گام اول از گام های چهارگانه هدف گذاری ایده است. خانم امیدوار در این بخش گفت که از کجا ایده بیاوریم، چطور و چه سؤالاتی بپرسیم که ایده های هدف گذاری خوبی پیدا کنیم.

اولویت بندی

در بخش دوم به صورت مفصل در مورد اولویت بندی اهداف صحبت شد. دو راه خوب برای اولویت بندی می‌تواند یک کاسه کردن اهداف و زمان بندی آنها به صورت‌های کوتاه، میان مدت و بلندمدت باشد.

آزمایش

در این بخش ۵ عنصر بسیار مهم برای آزمایش اهداف گفته شد. آزمایش اهداف به گفته خانم امیدوار باید معنی دار، قابل لمس، چالشی، زمان دار و رشد دهنده باشد.

 

 

بخش آزمایش اهداف به دلیل اهمیت زیادش بخش مهمی از کارگاه را به خودش اختصاص داده بود. مثلا عنصر چالشی بودن هدف، یعنی هدف ما باعث می‌شود از ناحیه امن خود خارج شویم؟ باعث می‌شود تا با تردید در مورد آن صحبت کنیم و برای رسیدن به آن تلاش کنیم؟

گام آخر اقدام

اقدام آخرین و مهمترین گام هدف گذاری برای موفقیت است.

هدفگذاری بدون اقدام = هدف نداشتن

افراد موفق اقدام گرا هستند و به برنامه های خود متعهدانه عمل می‌کنند و افراد ناموفق به دنبال بهانه برای توجیه اقدام نکردن.

در ادامه در مورد موانع رسیدن به اهداف هم صحبت شد.

 

موانع رسیدن به هدف:

  • سبک زندگی غلط
  • باورهای غلط
  • عدم تعیین بهای هدف
  • داشتن اهداف متعارض
  • اهمال کاری

هر یک از این موانع رو اگر تشخیص ندهیم به عنوان ترمزهای مسیر هدفگذاری ماست.

یکی از کارهایی که در جلسات کوچینگ زندگی انجام می‌شود، شناسایی هر یک از این موانع در زندگی فردی هر شخص می‌باشد.

 

 

و درقسمت پایانی در مورد ارتباط مغز با اهداف صحبت شد.

نکته اول:

مغز ما مرکز کنترل انرژی و زمان ماست. در صورتی که میخواهیم مغزمان برای رسیدن به اهدافمان زمان و انرژی اختصاص دهد، باید ساختار آن را بشناسیم.

 

برای آشنایی بیشتر با ساختار مغز مقاله زیر را بخوانید.

چرا باید مغز انسان را بشناسیم؟

 

نکته دوم:

حواستان به R.A.S مغزتان باشد. R.A.S مغز ما گوگل مغز ماست. هر اطلاعاتی را که در آن جستجو کنیم، در محیط پیرامون ما اسکن کرده و به ما نمایش می‌دهد، ما در مغزمان به دنبال چه چیزی می‌گردیم؟ به دنبال شکست‌ها یا موفقیت‌ها؟

در پایان کارگاه، غزاله امیدوار آموزش‌هایش را جمع‌بندی کرد و به مخاطبینش که برای تغییر و هدف گذاری آمده بودند تبریک گفت و به آنها اطمینان داد که اگر به آموخته‌هایشان عمل کنند طعم تغییر را خواهند چشید. و برای قدردانی از حضور ارزشمندشان هدایای گرانبهایی از جمله مشاوره رایگان فردی و کتاب بی‌نظیر آشتی با فرمانده تقدیم‌شان گردید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *