گزارش سومین دوره تندخوانی و تقویت حافظه

اولین جلسه از سومین دوره کارگاه آموزشی تندخوانی و تقویت حافظه در تاریخ  ۱۷ بهمن ماه با تدریس سرکار خانم غزاله امیدوار توسط موسسه آموزشی سمپل آغاز شد و به مدت چهار جلسه ادامه پیدا کرد.

به گزارشی از این چهار جلسه پرشور میپردازیم، همراه ما باشید..

 

اصلا چرا آموزش مهارت‌های مطالعه؟

مهارت مطالعه یکی از مهارت‌های پایه برای یادگیری هر مهارت و علمیه. مهارتی که اصلا بهش توجهی نشده و در زمان تحصیل ما چه در دوران مدرسه، چه دانشگاه جایگاهی نداره!

اینکه بتونیم در زمان کمتری تعداد صفحات بیشتری از هر کتابی رو مطالعه کنیم، مسأله‌ای است دوست داشتنی!

اما هنر مهارت مطالعه و تندخوانی اینه که شما در کنار افزایش سرعت مطالعه، میزان درکتون از اون مطلب هم بالا میره و تعداد تکرارها و یا مرورهای شما کم میشه.

یادگیری این مهارت، در روند رشد فردی و تحصیلیتون میتونه یه نقطه عطف حسابی باشه…

 

چرا کتاب‌ بخونیم؟

کتاب‌ها یه قدرت جادویی دارند! و اون تغییر زندگی انسان‌هاست. اگر ما بخواهیم در هر زمینه‌ای تغییر بکنیم، چه در شغل و زندگی شخصی خودمون، چه در محیط علمی و دانشگاهی، نیاز داریم تا کتاب‌ها را مطالعه کنیم.

پس اولین و شاید تنهاترین عاملی که میتونه موفقیت ما رو تضمین کنه، کتاب‌ها هستند. حالا هر چه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم، میتونیم تعداد کتاب‌های بیشتری مطالعه کنیم.

 

ما چیکار می کنیم؟

همیشه اولین جلسه کارگاه قبل از اینکه کلاسمون شروع بشه از فراگیر های عزیزمون تعهد می گیریم، نه از این تعهد کلامی‌ها، تعهد باید روی کاغذ باشه و تازه باید امضاشم بکنند.

برای اینکه می خواهیم در دوره متعهد باشیم که تکالیفمون رو خیلی جدی انجام بدیم تا بهترین نتیجه رو بگیریم، چراکه تندخوانی یک مهارت هست نه یک اتفاق وراثتی و مهارت فقط و فقط با تلاش و تمرین هست که در ما ایجاد و تقویت میشه.

 

 

سرفصل‌های کارگاه مهارت‌های مطالعه و تندخوانی

کارگاه مهارت‌های مطالعه و تندخوانی در ۴ جلسه و به صورت زیر طراحی شده است.

 

 

در این ۴ جلسه با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

آشنایی با عملکرد مغز: با عملکرد مغز خود اشنا خواهید شد، اینکه  چگونه در مغز ما رفتارهای جدید شکل می‌گیرد و تبدیل به عادت می‌شود.

روش مطالعه: بهترین روش مطالعه را خواهید آموخت. با این روش شما می‌توانید همه‌ی کتاب‌های خود را با روشی صحیح مطالعه کرده و برنامه مرور داشته باشید.

تندخوانی: بهترین تکنیک تندخوانی با شما تمرین می‌شود تا در کمترین زمان، بیشترین سرعت مطالعه را داشته باشید.

تمرکز: از آنجایی که بسیاری افراد زمان مطالعه خوبی دارند ولی همیشه نگران این موضوع هستند که هنگام مطالعه نمی‌توانند تمرکز کنند و حواسشان جمع نیست، یکی از مهمترین مهارت‌های مطالعاتی یعنی تمرکز به شما آموزش داده می‌شود.

تقویت ذهن: برخی از افراد از روش مطالعه درستی استفاده می‌کنند، ولی گله دارند که هیچ چیز یادشان نمی‌ماند. از این جهت سرفصلی آماده کردیم تا به تقویت قدرت ذهن و حافظه شما بیافزاید.

نقشه ذهنی: در یکی از بخش‌ها، بهترین و جدیدترین ابزار برای مرور مطالب، یعنی نقشه ذهنی (mind map) به صورت مفصل برای شما آموزش داده می‌شود.

معرفی نرم افزارها: در بسیاری از کارگاه‌های تندخوانی، افراد در طول برگزاری کارگاه شاهد رشد سرعت مطالعه خودشان هستند، ولی بعد از اتمام کارگاه دوباره سرعت آنها کم می‌شود. از این رو برای شما نرم‌افزارهایی پیش‌بینی کرده‌ایم تا این افزایش سرعت بعد از کارگاه نیز ادامه داشته باشد.

 

تمرین ها چه شکلی انجام میشه؟

همانطور که گفتیم تندخوانی یک مهارت است و تمرین و تلاش اصلی ترین عامل یادگیری یک مهارت هستند.

به همین خاطر در همان جلسه اول جزوه ای تحت عنوان جزوه تمرینات به فراگیران داده می شود که در آن برای مدت ۱۸ روز تمرین هست و تمام فراگیران در یک گروه مجازی حضور دارند و باید روزانه تمرینات خود را ارائه بدهند. یکی از نکات جدی و قابل توجه این دوره پشتیبانی حرفه ای و کاملی هست که در ابن دوره صورت میپذیرد و این پشتیبانی به مدت ۳۰ روز صورت می گیرد. در مسیر تندخوانی تمام تکنیک ها و آموزش ها، ۲۰ درصد بر روی موفقیت شما تاثیر دارد و ۸۰ درصد مابقی تلاش شما و کیفیت پشتیبانی ای هست که توسط مدرس دوره و تیم همراهشون برای شما صورت می گیرد.

نگاهی بندازیم به بازخورد فراگیران از روند تمارین و پشتیبانی:

 

 

  در مغز ما چه می گذرد؟

مغز ما قسمت های مختلفی دارد اما در بخشی از آن که به مغز خزنده آن را میشناسیم قسمتی هست که در مواجه با مسئله ای از خود سه واکنش نشن می دهد:

  1. فریز شدن
  2. پرخاش کردن
  3. فرار کردن

 

 

زمانی که ما در مسیر یادگیری تندخوانی قرار می گیریم با موانعی روبرو خواهیم شد که مغز خزنده در برابر این موانع واکنش نشان می دهد و ما رو از مسیر تلاش کردن و یادگیری تندخوانی خارج می کند. به همین خاطر یکی از مهم ترین کارهای ما در جلسه اول آشنایی فراگیران با مغزشان هست تا بتوانند در برابر آن شرایط را مدیریت کنند و بجای اینکه مغز مانعی برای رسیدن آنها به اهدافشان شود، مغز را ابزاری کنند برای رسیدن سریعتر به خواسته هایشان.

اگر ما این موضوع را یاد بگیریم که چطور مغزمون میتونه محتوا رو یاد بگیره و به خاطر بسپاره خیلی قوی تر میتونیم پیش بریم. این آموزش به این طریق است که ما یاد می گیریم چه هورمون ها و میانجی های عصبی هستند که موجب افزایش یادگیری می شوند.

اگر یاد بگیرید که چطور میشه این افزایش یادگیری را داشت و مغز خودتان را بشناسید طبیعتا میزان یادگیری تان بیشتر می شود. در ادامه آگاه می شویم که بر اساس قابلیت نوروپلاستیسیتی مغز، چطوری میتوانیم عادت جدیدی بنام تندخوانی را در خود ایجاد کنیم و چه مسیری در مغز ما برای یادگیری این مهارت طی میشود.

روش مطالعه

روش مطالعه «ماشین مطالعه» یکی از روش های فوق العاده کاربردی در مطالعه است که به فراگیران در طول کارگاه ارائه کردیم، این روش مطالعه اختصاص داشت به مبحث کتابهای عمومی و تخصصی در این جلسه هم روش های مطالعه کتابهای عمومی و هم روش مطالعه کتابهای تخصصی را ارائه کردیم تا کسانی هم که میخواهند کتابهای تخصصی شان را به روش تندخوانی مطالعه کنند به مشکلی بر نخورند.

ارائه تکنیک هایی برای افزایش سرعت مطالعه

در جلسه اول آموزش داده شد که با استفاده از چه تکنیک هایی فراگیران میتوانند سرعت مطالعه خود را حداقل تا دو برابر در جلسه اول افزایش دهند. در جلسات بعدی یاد میگیرند که چطور سرعت مطالعه خودشان را نسبت به جلسه اول بیش از ۳ برابر کنند.

 

جلسه دوم چه خبر بود؟!

در انتهای هفته اول تمرینات تندخوانی هر فرد باید یک کتاب را انتخاب کند و با تکنیک های تندخوانی گفته شده در جلسه اول شروع به مطالعه کنید.

خیلی مهم هست که در مسیر یادگیری مهارت تندخوانی با کتاب ها مشغول مطالعه شویم و به آزمون های سرعت مطالعه بسنده نکنیم.

و همچنین یکی از علت های دیگر مطالعه کتاب قبل از جلسه دوم ورود به یادگیری یکی از قوی ترین راهکار های مرور و خلاصه برداری از کتاب بنام نقشه ذهنی هست.

در نقشه ذهنی بواسطه درگیر کردن دو نیمکره چپ و راست بصورت همزمان با یکدیگر قدرت مغز را به چندین برابر حالت عادی افزایش می دهد.

 

عملکرد مغز به چه صورت است؟

طبق مطالعات انجام شده نقشه ذهنی از مغز طراحی شده؛ یعنی بررسی شده که به چه روشی مغز ما یک محتوا را یاد میگیرد و به خاطر می سپارد.
نکته قابل توجه و مهم در عملکرد مغز این است که شما بدونید نقشه ذهنی یک سری قوانینی دارد که توسط اقای تونی بوزان؛ ابداع کننده، بنیانگذار و ارائه کننده تکنیک‌های نقشه‌برداری ذهنی طراحی و آموزش داده شده است.

تونی بوزان در آموزش هایش بارها به این نکته تاکید کرده که اگر مدارس دانش آموزان را به سمت استفاده از نقشه ذهنی بیارند، شاهد سیر تحول عظیمی در سیستم آموزشی جهان خواهیم بود.
غزاله امیدوار مدرس این دوره از آموزش هایی که از کتاب ها و مطالب به روز آقای تونی بوزان دیدند نیز برای ارائه مطالب استفاده می کنند.
نقشه ذهنی کاربردهای فراوانی دارد که یکی از این کاربردها خلاصه کردن کتاب هایی هست که می خونیم.

نقشه ذهنی برای عمومی‌ یا تخصصی

برای کتاب هایی که جنبه عمومی دارند یعنی کتاب هایی که به قصد افزایش اطلاعات جانبی خوانده می شوند شیوه خاصی برای تندخواندنی این کتابها در نظر گرفته شده است.
اما یک سری کتابها هستند که تخصصی می باشند و شما قصد دارید کتاب را خلاصه برداری کنید تا در آزمون های تخصصی از آن نیز استفاده کنید.
هر دو صورت استفاده از نقشه ذهنی به دانش آموزان دوره گفته شد؛ هم استفاده تخصصی، کنکوری و هم عمومی

 

کاربردهای نقشه ذهنی در دنیای امروز

اگر متن سخنرانی دارید

اگر جلسات بارش فکری و ایده دارید

اگر جلسات روزانه دارید

اگر لیست خرید دارید

برای همه این کارها میتونید از نقشه ذهنی استفاده کنید و تاثیرش را در یادگیری خود ببینید.

 

 

جلسه سوم چی یاد می گیریم؟!

نیاز جدی ما انسان ها به تمرکز در دنیای امروز

یکی از مهمترین نیاز های حال حاضر ما انسان ها داشتن تمرکز کافی در انجام کار ها هستش.

اما علت تاکید برای داشتن تمرکز چیست؟

در دنیای امروز که تکنولوژی به سرعت در حال رشد هست، و شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام در دسترس عموم قرار دارد بدون اینکه فرهنگ صحیح استفاده از آن ها را بدانیم و همین ابزار باعث شدند بشدت میزان تمرکز افراد افت داشته باشد.

اما بنابر انعطاف پذیری که مغز ما دارد با انجام تمرینات مربوط به تمرکز ما دوباره توانایی داشتن تمرکز را در خودمان احیا میکنیم.

فراگیران از ابتدای دوره تمرینات افزایش تمرکز را بصورت روزانه انجام میدهند و در جلسه سوم مبحث تمرکز بصورت کامل بهمراه تمرینات بیشتر به آنها آموزش داده میشود.

همچنین در ادامه درباره محل مناسب جهت مطالعه صحبت شد و ویژگی هایی که فضای مطالعه باید داشته باشد به اطلاع مخاطبین رسید.

اما یکی از نکات مهمی که در مسیر تندخوان شدن باید به آن توجه داشت بعد از اینکه سرعت مطالعه ما افزایش پیدا کرد حالا ما باید بدانیم که برای هر کتاب چقدر زمان بگذاریم. زمانی که ما قبل از مطالعه یک کتاب زمانی برای آن مشخص نمیکنیم به ذهن خودمان چهارچوب نمیدهیم و ممکن است کتابی که مطالعه آن از ما به روش تندخوانی کمتر از یکساعت وقت میگیرد چند روز طول بکشد. در اینجا ما روش محاسبه زمانی که هر کتاب  باید از هر شخص بگیرد را محاسبه میکنیم.

در آخر هم به توضیحاتی در مورد دو نرم افزار بسیار تاثیرگذار و قوی در حوزه تقویت حافظه و افزایش قدرت چشم صورت میگیرد و آموزش های لازم برای بازی ها به دوستان ارائه میشود.

 

و اما جلسه چهارم (جلسه آخر) 

تقویت عملکرد ذهن و مغز

گویا یک ویروس ساده (و البته مرموز!)، نظم جهان را به هم زده و از شرق تا غرب کره زمین را فرا گرفته! ایران هم همان‌طور که می‌دانید از این قاعده مستثنا نبوده و اختلالات زیادی در کار و زندگی مردم به وجود آمده است. البته که ما معتقدیم در هر نوع تهدیدی، فرصتی هم نهفته است…!

کارگاه های تندخوانی موسسه سمپل هم بنا به دلایل احتیاطی و از آنجا که محل تجمع افراد است، فعلاً تا برگشتن اوضاع به شرایط معمول، به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

جلسه چهارم در فضایی متفاوت که جذابیت‌های خودش را هم دارد، در حالی برگزار شد که خوشبختانه همه شرکت‌کنندگان به صورت جدی و کاملاً آماده از راه دور در قالب وبینار در این رویداد شرکت کردند.

 

موضوع این جلسه تقویت ذهن بود؛ اینکه چطور عمکرد ذهن و مغزمون را افزایش داده و چه راه هایی برای افزایش سطح یادگیری وجود دارد. با توجه به افزایش اطلاعات در دنیای امروز، یادگیری و به خاطر سپاری آن ها با توجه به دغدغه های بسیار به یکی از نگرانی های مردم تبدیل شده است. خیلی وقت ها پیش اومده ما مطالبی را می بینیم و یا می شنویم اما در مدت زمان اندک آن را فراموش می کنیم ما نیاز داریم تا عملکرد مغزمان را افزایش بدیم تا قدرت یادگیری مان بیشتر شود.

مغز ما درست مانند شهربازی است؛ وقتی به کاری علاقه مند باشیم روی آن نیز متمرکز می شویم و تقویتش می کنیم این در حالی است که وقتی به یک سری از کارها بی علاقه باشیم سمت آن کار نمی رویم؛ مانند وسایل خلوتی که در شهربازی می بینیم.

 

۵ شاخه برای افزایش عملکرد مغز

به شرکت کنندگان دوره پنج شاخه اصلی گفته شد که با استفاده از آن ها می توانند قدرت مغز و میزان عملکرد خود را افزایش دهند.

– تفکر تصویری
– خلاقیت های فکری
– کار با اعداد
– استعداد کلامی
– ورزش و تغذیه

 

تفکر تصویری: در تفکر تصویری به شرکت کنندگان آموزش داده شد که چگونه با تصویرسازی بهترین عملکرد مغز را داشته باشند بخشی از ذهن ما تصویری فکر کردن است اینکه بتوانیم اعداد را با تصویرسازی به یاد بیاوریم؛ به شرکت کنندگان گفته شد که یک سری اعداد بیست تا سی رقمی را بنویسند، با داستان حفظ کنند و به خاطر بسپارند آن ها دیدند که چطور به راحتی می توانند این کار را انجام دهند.

خلاقیت فکری: در خلاقیت فکری گفته شد که به سراغ کارهایی بروید که هیچ وقت انجام نمی دهید شاید به نظر دور از ذهن باشد اما این کار باعث می شود بخشی از ذهنتون تقویت شود و باعث افزایش سطح یادگیری تان شود.

 

کار با اعداد: بخشی از ذهن ما محاسبات و منطق است ما راه های مختلفی را به شرکت کنندگان یاد دادیم تا با چگونه انجام دادن محاسبات ریاضی بخشی از ذهن خود را تقویت کنند.

 

استعداد کلامی: یک سری تمرین ها به شرکت کنندگان داده شد تا بتوانند با کلام و گفتارشان تقویت را انجام دهند؛ متاسفانه به واسطه تکنولوژی های امروز مردم زیاد با بیانشان کاری ندارند و رو بیان خود کار نمی کنند؛ به عنوان نمونه گفته شد جدول کلمات بسیار به این قسمت از مغز ما کمک می کند، تمریناتی را در این خصوص با شرکت کنندگان انجام دادیم.

 

ورزش و تغذیه: ورزش ها و تکنیک هایی برای افزایش عملکرد مغز در کلاس گفته شد. از جمله اینکه تنفس صحیح به شدت به یادگیری ما کمک می کند. خوردن صبحانه نیز تاثیر بسیاری در افزایش عملکرد ما دارد. اما میزان خواب صحیح از جمله موارد بسیار مهم و حیاتی در یادگیری و به خاطرسپاری مغز ما دارد.

این ها همه مواردی هستند که اگر در یکی از آن ها ضعف داشته باشیم به راحتی می توانیم با تمرین کردن روی هر بخش آن را تقویت کرده و سطح یادگیری خود را افزایش دهیم.

 

جهت ثبت نام در وبینار تندخوانی و تقویت حافظه روی عکس زیر کلیک کنید

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *