گزارش دومین دوره تندخوانی و تقویت حافظه (ویژه دانش‌آموزان)

اولین جلسه از دومین دوره کارگاه آموزشی تندخوانی و تقویت حافظه ویژه دانش‌آموزان در تاریخ  ۱۰ بهمن ماه با تدریس سرکار خانم غزاله امیدوار توسط موسسه آموزشی سمپل آغاز شد و به مدت چهار جلسه ادامه پیدا کرد.

به گزارشی از این چهار جلسه پرشور میپردازیم، همراه ما باشید..

تندخوانی برای دانش‌آموزان؟!

بعضی ها فکر میکنند که تندخوانی صرفا برای مطالعه مطالب و کتاب های عمومی به کار می‌رود و در کتاب های درسی و تخصصی نمی توانند از آن استفاده کنند در حالی این تصور کاملا اشتباه هست.
یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان و دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف به خصوص در زمان کنکور می توانند ب آن نتایج چشمگیری را بدست بیاورند تندخوانی می باشد.
در واقع با روش تندخوانی افراد این فرصت را پیدا می کنند تا تعداد دفعات بیشتری درس های خود را مطالعه کنند و همچنین اگر آزمون تستی دارند بسرعت به سراغ تمرین تست زنی بروند.
فرصت مرور چندین دفعه‌ای دروس بهمراه تست زنی به روش قلاب ذهنی باعث میشود میزان تسلط بیشتری روی دروس حاصل شود.
در آخر هم با یادگیری روش نقشه ذهنی برای خلاصه برداری درس ها میزان یادگیری چندین برابر افزایش پیدا میکند و به یاد سپاری مطالب بسیار ساده تر میشود.

محتوای جلسه اول چه بود؟

در جلسه های اول کارگاه تندخوانی و تقویت حافظه ما سعی میکنیم با انجام تمریناتی که به دانش آموزان داده میشه در همان جلسه اول سرعت مطالعه شان را بیشتر کنیم، در ابتدا سه نکته مهم در این کارگاه آموزش داده شد. با هم مروری بر این سه نکته داریم.

 

 

یادگیری مغز به چه صورت انجام میشه؟

اگر ما این موضوع را یاد بگیریم که چطور مغزمون میتونه محتوا را یاد بگیره و به خاطر بسپاره خیلی قوی تر میتونیم پیش بریم. این آموزش به این طریق است که ما آموزش میبینیم که چه هورمون ها و میانجی های عصبی هستند که موجب افزایش یادگیری میشوند اگر یاد بگیرید که چطور میشه این افزایش یادگیری را داشت و مغز خودتان را بشناسید طبیعتا میزان یادگیری تان بیشتر می شود. در ادامه آگاه میشویم که بر اساس قابلیت نوروپلاستیسیتی مغز، چطوری میتوانیم عادت جدیدی بنام تندخوانی را در خود ایجاد کنیم و چه مسیری در مغز ما برای یادگیری این مهارت طی میشود.

روش مطالعه

روش مطالعه «ماشین مطالعه» یکی از روش های فوق العاده کاربردی در مطالعه است که به دانش آموزان در طول کارگاه ارائه کردیم، این روش مطالعه اختصاص داشت به مبحث کتابهای عمومی و تخصصی در این جلسه هم روش های مطالعه کتابهای عمومی و هم روش مطالعه کتابهای تخصصی را ارائه کردیم تا کسانی هم که میخواهند در کنکور شرکت کنند چطور باید روش مطالعه را یاد بگیرند و کتابهای تخصصی شان را به روش تندخوانی مطالعه کنند.

ارائه تکنیک هایی برای افزایش سرعت مطالعه

در جلسه اول به دانش آموزان آموزش داده شد که با استفاده از چه تکنیک هایی میتوانند سرعت مطالعه خود را حداقل تا دو برابر در جلسه اول افزایش دهند. در جلسات بعدی دانش آموزان یاد میگیرند که چطور سرعت مطالعه خودشان را نسبت به جلسه اول بیش از ۳ برابر کنند.

 

چرا باید تندخوان باشیم؟

در شرایط زندگی فعلی، شما با یادگیری راهکارهای علمی و فنی یاد می‌گیرید که چطوری در مدت زمان کوتاه‌تری نتایج بیشتری را در موضوعات مختلف برای خود ایجاد کنید.
تندخوانی ‌می‌تواند یکی از این راهکارها باشد که دستاوردهای زیادی برای شما دارد. اکنون که با افزایش میزان حجم کار  و احساس کمبود زمان مواجه هستیم، لازم است بتوانیم مطالب بیشتری را در وقت کمتری یاد بگیریم. این موارد، تنها بخش کوچکی از دستاوردهایی است که در کلاس تندخوانی می‌توانید به دست بیاورید.

دیگر دستاوردهای فراگیران دوره تندخوانی

  • یادگیری بهترین روش مطالعه روز جهان و پیاده سازی آن روی تمامی محتواهای درسی و غیر درسی
  • افزایش سرعت مطالعه تا حداقل ۳ برابر
  • افزایش میزان تمرکز به وسیله تمرینات ویژه و کاربردی
  • افزایش عملکرد بهتر و سریع‌تر نیمکره‌های مغز
  • یادگیری بهترین روش خلاصه‌برداری و به یادسپاری مطالب
  • ایجاد مسیر عصبی صحیح در زمینه مطالعه
  • و موضوعات دیگر از دستاورد های شما در کارگاه تندخوانی میباشد.

 

محتوای جلسه دوم چه بود؟

 

نقشه ذهنی معجزه‌ای در یادگیری

یکی از مهمترین بخش های کارگاه حضوری تندخوانی و تقویت حافظه، نقشه ذهنی می باشد.
شما میتوانید یادگیری و میزان به خاطر سپاری مطالب خود را تا ۵ برابر افزایش دهید؛ این موضوع به یادگیری نقشه ذهنی شما بستگی دارد در صورتیکه از نقشه ذهنی تان به درستی استفاده کنید این امر امکان پذیر است.

نقشه ذهنی، نیمکره چپ و راست مغز ما را همزمان درگیر یادگیری میکند و همین امر باعث افزایش چندین برابر میزان یادگیری میشود.

عملکرد مغز به چه صورت است؟

طبق مطالعات انجام شده نقشه ذهنی از مغز طراحی شده؛ یعنی بررسی شده که به چه روشی مغز ما یک محتوا را یاد میگیرد و به خاطر می سپارد.
نکته قابل توجه و مهم در عملکرد مغز این است که شما بدونید نقشه ذهنی یک سری قوانینی دارد که توسط اقای تونی بوزان؛ ابداع کننده، بنیانگذار و ارائه کننده تکنیک‌های نقشه‌برداری ذهنی طراحی و آموزش داده شده است.

تونی بوزان در آموزش هایش بارها به این نکته تاکید کرده که اگر مدارس دانش آموزان را به سمت استفاده از نقشه ذهنی بیارند، شاهد سیر تحول عظیمی در سیستم آموزشی جهان خواهیم بود.
غزاله امیدوار مدرس این دوره از آموزش هایی که از کتاب ها و مطالب به روز آقای تونی بوزان دیدند نیز برای ارائه مطالب استفاده می کنند.
نقشه ذهنی کاربردهای فراوانی دارد که یکی از این کاربردها خلاصه کردن کتاب هایی هست که می خونیم.

 

نقشه ذهنی برای عمومی‌ یا تخصصی

برای کتاب هایی که جنبه عمومی دارند یعنی کتاب هایی که به قصد افزایش اطلاعات جانبی خوانده می شوند شیوه خاصی برای تندخواندنی این کتابها در نظر گرفته شده است.
اما یک سری کتابها هستند که تخصصی می باشند و شما قصد دارید کتاب را خلاصه برداری کنید تا در آزمون های تخصصی از آن نیز استفاده کنید.
هر دو صورت استفاده از نقشه ذهنی به دانش آموزان دوره گفته شد؛ هم استفاده تخصصی، کنکوری و هم عمومی

 

کاربردهای نقشه ذهنی در دنیای امروز

اگر متن سخنرانی دارید

اگر جلسات بارش فکری و ایده دارید

اگر جلسات روزانه دارید

اگر لیست خرید دارید

برای همه این کارها میتونید از نقشه ذهنی استفاده کنید و تاثیرش را در یادگیری خود ببینید.

 

 

محتوای جلسه سوم چه بود؟

 

نیاز جدی دانش‌آموزان به تمرکز

یکی از مهمترین نیاز های حال حاضر دانش‌ آموزان ما داشتن تمرکز کافی در انجام کار ها هستش. این نیاز نه فقط برای دانش آموزان بلکه برای بزرگسالان هم لازم و واجب هست.

اما علت تاکید برای داشتن تمرکز چیست؟

در دنیای امروز که تکنولوژی به سرعت در حال رشد هست، و شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام در دسترس عموم قرار دارد بدون اینکه فرهنگ صحیح استفاده از آن ها را بدانیم و همین ابزار باعث شدند بشدت میزان تمرکز افراد افت داشته باشد.

اما بنابر انعطاف پذیری که مغز ما دارد با انجام تمرینات مربوط به تمرکز ما دوباره توانایی داشتن تمرکز را در خودمان احیا میکنیم.

دانش آموزان از ابتدای دوره تمرینات افزایش تمرکز را بصورت روزانه انجام میدهند و در جلسه سوم مبحث تمرکز بصورت کامل بهمراه تمرینات بیشتر به آنها آموزش داده میشود.

 

همچنین در ادامه درباره محل مناسب جهت مطالعه صحبت شد و ویژگی هایی که فضای مطالعه باید داشته باشد به اطلاع مخاطبین رسید.

اما یکی از نکات مهمی که در مسیر تندخوان شدن باید به آن توجه داشت بعد از اینکه سرعت مطالعه ما افزایش پیدا کرد حالا ما باید بدانیم که برای هر کتاب چقدر زمان بگذاریم. زمانی که ما قبل از مطالعه یک کتاب زمانی برای آن مشخص نمیکنیم به ذهن خودمان چهارچوب نمیدهیم و ممکن است کتابی که مطالعه آن از ما به روش تندخوانی کمتر از یکساعت وقت میگیرد چند روز طول بکشد. در اینجا ما روش محاسبه زمانی که هر کتاب  باید از هر شخص بگیرد را محاسبه میکنیم.

در آخر هم به توضیحاتی در مورد دو نرم افزار بسیار تاثیرگذار و قوی در حوزه تقویت حافظه و افزایش قدرت چشم صورت میگیرد و آموزش های لازم برای بازی ها به دوستان ارائه میشود.

 

محتوای جلسه چهارم چه بود؟

 

موضوع این جلسه تقویت ذهن بود؛ اینکه چطور عمکرد ذهن و مغزمون را افزایش داده و چه راه هایی برای افزایش سطح یادگیری وجود دارد. با توجه به افزایش اطلاعات در دنیای امروز، یادگیری و به خاطر سپاری آن ها با توجه به دغدغه های بسیار به یکی از نگرانی های مردم تبدیل شده است. خیلی وقت ها پیش اومده ما مطالبی را می بینیم و یا می شنویم اما در مدت زمان اندک آن را فراموش می کنیم ما نیاز داریم تا عملکرد مغزمان را افزایش بدیم تا قدرت یادگیری مان بیشتر شود.

مغز ما درست مانند شهربازی است؛ وقتی به کاری علاقه مند باشیم روی آن نیز متمرکز می شویم و تقویتش می کنیم این در حالی است که وقتی به یک سری از کارها بی علاقه باشیم سمت آن کار نمی رویم؛ مانند وسایل خلوتی که در شهربازی می بینیم.

 

۵ شاخه برای افزایش عملکرد مغز

به شرکت کنندگان دوره پنج شاخه اصلی گفته شد که با استفاده از آن ها می توانند قدرت مغز و میزان عملکرد خود را افزایش دهند.

– تفکر تصویری
– خلاقیت های فکری
– کار با اعداد
– استعداد کلامی
– ورزش و تغذیه

 

تفکر تصویری: در تفکر تصویری به شرکت کنندگان آموزش داده شد که چگونه با تصویرسازی بهترین عملکرد مغز را داشته باشند بخشی از ذهن ما تصویری فکر کردن است اینکه بتوانیم اعداد را با تصویرسازی به یاد بیاوریم؛ به شرکت کنندگان گفته شد که یک سری اعداد بیست تا سی رقمی را بنویسند، با داستان حفظ کنند و به خاطر بسپارند آن ها دیدند که چطور به راحتی می توانند این کار را انجام دهند.

خلاقیت فکری: در خلاقیت فکری گفته شد که به سراغ کارهایی بروید که هیچ وقت انجام نمی دهید شاید به نظر دور از ذهن باشد اما این کار باعث می شود بخشی از ذهنتون تقویت شود و باعث افزایش سطح یادگیری تان شود.

 

کار با اعداد: بخشی از ذهن ما محاسبات و منطق است ما راه های مختلفی را به شرکت کنندگان یاد دادیم تا با چگونه انجام دادن محاسبات ریاضی بخشی از ذهن خود را تقویت کنند.

 

استعداد کلامی: یک سری تمرین ها به شرکت کنندگان داده شد تا بتوانند با کلام و گفتارشان تقویت را انجام دهند؛ متاسفانه به واسطه تکنولوژی های امروز مردم زیاد با بیانشان کاری ندارند و رو بیان خود کار نمی کنند؛ به عنوان نمونه گفته شد جدول کلمات بسیار به این قسمت از مغز ما کمک می کند، تمریناتی را در این خصوص با شرکت کنندگان انجام دادیم.

 

ورزش و تغذیه: ورزش ها و تکنیک هایی برای افزایش عملکرد مغز در کلاس گفته شد. از جمله اینکه تنفس صحیح به شدت به یادگیری ما کمک می کند. خوردن صبحانه نیز تاثیر بسیاری در افزایش عملکرد ما دارد. اما میزان خواب صحیح از جمله موارد بسیار مهم و حیاتی در یادگیری و به خاطرسپاری مغز ما دارد.

این ها همه مواردی هستند که اگر در یکی از آن ها ضعف داشته باشیم به راحتی می توانیم با تمرین کردن روی هر بخش آن را تقویت کرده و سطح یادگیری خود را افزایش دهیم.

 

 

 

 

 

شما هم میتونید از شرکت کنندگان دوره تندخوانی و تقویت حافظه ما باشید…

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *