گزارش اولین دوره تندخوانی و تقویت حافظه

اولین جلسه از اولین دوره کارگاه آموزشی تندخوانی و تقویت حافظه در تاریخ  ۶ بهمن ماه با تدریس سرکار خانم غزاله امیدوار توسط موسسه آموزشی سمپل آغاز شد و به مدت چهار جلسه ادامه پیدا کرد.

به گزارشی از این چهار جلسه پرشور میپردازیم، همراه ما باشید..

چرا باید تندخوان باشیم؟

در شرایط زندگی فعلی، شما با یادگیری راهکارهای علمی و فنی یاد می‌گیرید که چطوری در مدت زمان کوتاه‌تری نتایج بیشتری را در موضوعات مختلف برای خود ایجاد کنید.
تندخوانی ‌می‌تواند یکی از این راهکارها باشد که دستاوردهای زیادی برای شما دارد. اکنون که با افزایش میزان حجم کار  و احساس کمبود زمان مواجه هستیم، لازم است بتوانیم مطالب بیشتری را در وقت کمتری یاد بگیریم. این موارد، تنها بخش کوچکی از دستاوردهایی است که در کلاس تندخوانی می‌توانید به دست بیاورید.

دیگر دستاوردهای فراگیران دوره تندخوانی

  • یادگیری بهترین روش مطالعه روز جهان و پیاده سازی آن روی تمامی محتواهای درسی و غیر درسی
  • افزایش سرعت مطالعه تا حداقل ۳ برابر
  • افزایش میزان تمرکز به وسیله تمرینات ویژه و کاربردی
  • افزایش عملکرد بهتر و سریع‌تر نیمکره‌های مغز
  • یادگیری بهترین روش خلاصه‌برداری و به یادسپاری مطالب
  • ایجاد مسیر عصبی صحیح در زمینه مطالعه
  • و موضوعات دیگر از دستاورد های شما در کارگاه تندخوانی میباشد.

چرا یادگیری مهارت تندخوانی ضروری است؟

بسیاری از محققان و پژوهشگران بر یادگیری تکنیک‌های تندخوانی و به طبع آن افزایش میزان یادگیری و بهبود مهارت‌ها تاکید کرده‌اند. بر همین اساس تعداد افرادی که میخواهند سرعت خواندن خود را افزایش بدهند و به یک فرد تندخوان تبدیل شوند، هرروز افزایش می‌یابد.
اما چطوری می‌توانیم تندخوان باشیم؟ مهارت تندخوانی اکتسابی است یا ارثی؟ چه تکنیک هایی برای یادگیری آن وجود دارد؟

ساخت مسیر عصبی، راه‌حل برای موفقیت در تندخوانی

جلسه اول کارگاه آموزشی تندخوانی بیشتر به بیان نکات اساسی و مفاهیم کلی تندخوانی گذشت. در ابتدا به کارکرد مغز پرداخته شد و گفتیم که مسیرهای عصبی جدید چطور می‌تواند به یادگیری مهارت های تازه بینجامد و چگونه می‌توانیم این مسیرها را ایجاد کنیم.
با طراحی یک سری بازی های آموزشی، سعی کردیم این کارکردها و موضوعات تئوری را به صورت عملی به مخاطبین عزیز نشان دهیم و از آنها بخواهیم برای ساختن مسیرهای عصبی جدید در مغز خودشان، تلاش و تمرین کنند.

 

 

ملاک تغییر در تندخوانی چیست؟

پس از اینکه کمی با ساختار مغزمان آشنا شدیم، با انجام آزمون سرعت مطالعه اولیه و آزمون سرعت عملکرد مغز نتایج واقعی هر شخص را ابتدای کلاس بدست میاریم تا در مسیر انجام تمرینات روند رشد خودشان را نسبت به روز اول مشاهده کنند.

بعد از اینکه هر شخص به سرعت مطالعه خود آگاه شد، آنها را با سرانه سرعت مطالعه جهانی مقایسه می‌کند و می‌بیند که تا چه اندازه می‌تواند مهارت تندخوانی خود را افزایش دهد.

چند نوع تکنیک تندخوانی وجود دارد؟

در بخش بعدی جلسه اول به انواع تکنیک‌های تندخوانی پرداختیم و تمرینات جالبی را انجام دادیم.
به طوری که در همین جلسه ابتدایی، مخاطبین تا حدودی توانستند روش مطالعاتی‌شان را تغییر دهند و میزان سرعت مطالعه‌شان را بهبود بدهند.
تکنیک‌های مختلف برای افزایش سرعت مطالعه و تقویت حافظه به آنها آموزش داده شد تا با به دقت این تمرینات را پیگیری کنند و انجام دهند.

در جلسه دوم ابتدا آزمون سرعت مطالعه‌ای از مخاطبین عزیز گرفته شد تا میزان رشد هرکدام از عزیزان مشاهده شود.

بعد از آن پرداختیم به مرور مطالب جلسه قبل، چراکه در جلسه اول با نمودار میزان فراموشی در مواجه با مطالب آشنا شدیم و مجدد مطالب را به یاد آوردیم.

بعد از آن وارد یکی از مهم‌ترین مباحث در کارگاه تندخوانی شدیم بنام روش یادداشت‌برداری در نقشه ذهنی که یکی از مهم‌ترین عوامل در یادگیری و مرور میباشد.
با این روش شما براحتی می‌توانید جزوه‌ها، کتاب‌های درسی و تخصصی و کتاب‌های عمومی را خلاصه برداری کنید و آنهارا در کوتاه‌ترین زمان مرور کنید.

با روش نقشه ذهنی به صورت علمی نیز اثبات شده است، مغز محتواهای مختلف را خیلی بهتر یاد میگیرد.
برای اینکه آموزش کشیدن نقشه ذهنی را خیلی بهتر یاد بگیریم، تمام مخاطبین به همراه خود کتاب آورده بودند و با هم این‌ها کتاب ها را تبدیل به نقشه ذهنی کردیم.

 

 

قوانین نقشه ذهنی

ما در این کلاس از قوانین مختلف نقشه ذهنی استفاده کردیم و آنها را باهم تمرین کردیم. این قوانین عبارتند از:
استفاده از رنگ ها در نوشته برای تفکیک بخش ها و محتواهای مختلف
استفاده از شاخه ها که معمولاً باید از وسط صفحه رسم بشوند.
دسته بندی فصل به فصل مطالب
تمامی این موارد به صورت کامل به شرکت کنندگان گفته شد و باعث شد آنها نقشه ذهنی را که یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار در بهبود یادگیری است، بیاموزند.

 

در جلسه سوم موضوع مهمی بنام تمرکز مطرح شد و تمام تمریناتی که باعث ایجاد و افزایش تمرکز در ما می‌شود را به مخاطبین آموزش دادیم چراکه تمرکز، نقش خیلی موثری را در افزایش بازدهی هنگام مطالعه دارد و در زندگی شخصی و کاری ما نیز نقش تاثیرگذاری دارد.

همچنین در ادامه درباره محل مناسب جهت مطالعه صحبت شد و ویژگی هایی که فضای مطالعه باید داشته باشد به اطلاع مخاطبین رسید.

اما یکی از نکات مهمی که در مسیر تندخوان شدن باید به آن توجه داشت بعد از اینکه سرعت مطالعه ما افزایش پیدا کرد حالا ما باید بدانیم که برای هر کتاب چقدر زمان بگذاریم. زمانی که ما قبل از مطالعه یک کتاب زمانی برای آن مشخص نمیکنیم به ذهن خودمان چهارچوب نمیدهیم و ممکن است کتابی که مطالعه آن از ما به روش تندخوانی کمتر از یکساعت وقت میگیرد چند روز طول بکشد. در اینجا ما روش محاسبه زمانی که هر کتاب  باید از هر شخص بگیرد را محاسبه میکنیم.

در آخر هم به توضیحاتی در مورد دو نرم افزار بسیار تاثیرگذار و قوی در حوزه تقویت حافظه و افزایش قدرت چشم صورت میگیرد و آموزش های لازم برای بازی ها به دوستان ارائه میشود.

 

 

مغز و یادگیری

برنامه اصلی ما در جلسه چهارم، ارائه راه‌هایی بود برای بهبود عملکرد مغز در هنگام یادگیری و تقویت حافظه. عموماً مغز ما به دلیل ضعف‌های سیستم آموزشی، در سه بخش بهترین عملکرد خود را ارائه نمی‌کند و بهینه نیست.
این عملکرد نامطلوب باعث می‌شود که دانش آموزان، دانشجویان و کلاً کسانی که به دنبال یادگیری هستند، نتوانند به خوبی از مغزشان استفاده کنند.

 

اول: تصویرسازی

عموم شهروندان ایرانی، در تصویرسازی می‌توانند بهتر از این‌ها باشند. تصاویر به یادگیری به شدت کمک می‌کنند. بنابراین اگر بتوانیم این بخش از مغزمان را تقویت کنیم، به یادگیری خود به طرز قابل توجهی کمک کرده‌ایم.
ما در این بخش به آموزش تصویرسازی برای اعداد پرداختیم.
مخاطبین یک عدد ۳۰ الی ۴۰ رقمی را به خوبی با تصویرسازی توانستند حفظ کنند. این موضوع البته در کارگاه‌های ما چیز عجیبی نیست. حتی با تمرین بیشتر، تا ۱۰۰ رقم هم می‌توانید اعداد را به خاطر بسپارید و اعمال دیگر ریاضی را انجام دهید و لذت ببرید.

دوم: محاسبات ریاضی

معمولاً به محاسبات ریاضی در مدارس به خوبی پرداخته می‌شود. اما در رده‌های بالاتر مثل دانشگاه و به خصوص در رشته‌هایی که ریاضیات نقش پررنگی در آنها ندارد، پرداخته نمی‌شود. در حالی که ریاضیات از بهترین ابزارها برای تقویت ذهن و هوش هستند.

سوم: حفظ لغات

در بخش سوم به حفظ لغات پرداختیم. در این بخش تکنیک‌های برای ارتباط ساختن بین لغات و داستان ساختن، لغات را حفظ کنند و یاد بگیرند. این مباحث، علاوه بر کمک به بهبود درسی آنها، می‌تواند در زندگی شخصی یا کسب و کار آینده‌شان به کار برود.

 

 

 

 

 

جهت اطلاعات بیشتر از دوره های بعدی تندخوانی و تقویت ذهن روی عکس زیر کلیک کنید

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *