به وقت کتاب کافه ای به نام چرا ؟

به وقت کتاب کافه ای به نام چرا ؟

چند وقتی است تصمیم گرفتم تا کتاب‌های خوب و تاثیرگذاری را که مطالعه می‌کنم، در مقالاتی با عنوان به وقت کتاب در سایت معرفی کنم، تا شما عزیزان هم در صورت علاقه‌مندی آن را کتاب‌ها را مطالعه کنید.

معرفی دو کتاب قبل را از لینک‌های زیر مطالعه گنید:

به وقت کتاب – معرفی کتاب کیمیاگر

به وقت کتاب – معرفی کتاب اثر مرکب

در این مقاله قصد دارم تا کتاب کافه ای به نام چرا ؟ را معرفی کنم.

نویسنده این کتاب جان پی.استرلکی است. کسی که با نوشته‌ها، سخنرانی‌ها و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خود زندگی میلیون‌ها نفر از مردم سراسر جهان را به طرزی مثبت تحت تأثیر قرار داده است. این کتاب تا به حال در بیش از سی کشور در پنج قاره‌ی جهان به فروش رسیده است و همچنان به مردم دنیا کمک می‌کند هدف وجودشان را شناسایی کنند و با استفاده از آن به زندگی مطلوبشان دست یابند. این کتاب در کشور‌های اتحادیه‌ی اروپا در ردیف پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۱۸ برای هفته‌های متوالی قرار داشت.

کافه ای به نام چرا مکانی است برای یافتن چراهای زندگی

این کتاب بسیار ساده و روان نوشته شده است، اما جملات و قصه هایی که در آن وجود دارد، بی نهایت زیبا و الهام بخش هستند. در قالب یک داستان فلسفی، نکته هایی گفته می شود که می تواند هر فردی را به فکر فرو برد.

در پشت کتاب می خوانیم:

جان، مردی عجول و شتاب‌زده که در تقاطع‌های واقعی و استعاری، سرگردان شده، خود را در مقابل غذاخوری کوچک و دورافتاده‌ای، می‌یابد که گویا در وسط ناکجاآباد واقع شده است. او که فقط به قصد بنزین زدن برای ادامه سفر پیاده شده، به طرزی کاملا متفاوت تغذیه می‌شود. در آن مکان استثنائی مشتریان تشویق می‌شوند، درباره‌ی این سؤالات تعمق کنند.:

  • چرا اینجا هستید؟
  • آیا از مرگ می ترسید؟
  • آیا راضی هستید؟

جان با این غذای فکر و راهنمایی سه شخصیتی که در کافه ملاقات می‌کند وارد سفر خودشناسی می شود. و در طول راه به نگرشی تازه نسبت به زندگی و روابط دست می‌یابد.

چرا باید کتاب کافه ای به نام چرا را خواند؟

کافه‌ای به نام چرا کتابی است که توانسته مفاهیم عمیق خودشناسی و تعیین معنای زندگی را در قالب داستانی تمثیلی و دلنشین بیان کند. این کتاب انتخابی مناسب برای کسانی خواهد بود که در جست و جوی معنای زندگی‌شان هستند و کتاب‌های دیگر روانشناسی خودسازی به دلیل اشاره‌ی مستقیم به موضوعات تاکنون نتوانسته‌اند به او کمکی کنند.

کتاب کافه‌ای به نام چرا در دسته‌ی کتاب‌های روانشناسی خودسازی قرار دارد.

کتاب کافه‌ای به نام چرا حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع خودسازی را بخوانند مفید خواهد بود.

داستان کتاب کافه ای به نام‌ چرا

ماجرای این کتاب در یک کافه رخ می دهد.

جایی که در آن، جان با افرادی که در کافه هستند در مورد سوالات خاصی صحبت می کنند.

جان یک هفته مرخصی گرفته است و می خواهد از هرچیزی که مربوط به کار است دور باشد و یک تعطیلات خوب را سپری کند. اما در راه بندان جاده گیر می افتد و چون حوصله ماندن در ترافیک را ندارد، تصمیم می گیرد از راه دیگری به مقصد خود برسد.

اما در تلاش برای پیدا کردن راه دیگر، مسیر خود را گم می کند و در نهایت سر از کافه چرا در می آورد.

در آن کافه، مشتریان تشویق می شوند که درباره سه سوال فکر کنند:

  • چرا اینجا هستید؟
  • آیا از مرگ می ترسید؟
  • آیا راضی هستید؟

مهمترین بحثی که در این کتاب به آن پرداخته می شود همان سوال اول، یعنی “چرا اینجا هستید؟” است و باید گفت که این موضوع در قالب مثال های ساده بسیار شفاف پاسخ داده می شود، به نحوی که هر کسی می تواند به چرایی وجودش فکر کند و جوابی برای آن پیدا کند. پیشنهاد می کنم حتما این کتاب را بخوانید و از مطالب زیبای آن هم لذت ببرید و هم استفاده کنید.

قسمت هایی از متن کتاب:

اولین جمله‌ای که در کتاب با آن روبرو می‌شوید:

کسی که چرای زندگی را یافته، با هر چگونه‌ای نیز خواهد ساخت.     نیچه

 

گاهی به طور غیرمنتظره خودتان را در مکانی می یابید که برای تان تازگی دارد و در آنجا با آدم هایی آشنا می شوید و مطالبی را از آنها یاد می گیرید که شاید به شدت مورد نیازتان باشد. این، اتفاقی بود که یک شب در جاده ای تاریک، خلوت و دورافتادهد برایم رخ داد.

 

هر کاری را که می‌خواهی انجام بده تا هدف خلقت و وجودت را برآورده سازی!

 

وقتی کسی بداند چرا اینجاست، چرا خلق شده و برای چه زنده است، می خواهد رسالتش را به انجام برساند. مثل این است که جای گنج را روی نقشه بدانی.

 

زندگی حکایتی بی نظیر است، فقط بعضی از آدم ها متوجه نمی شوند که خودشان نویسنده ی این حکایت هستند و می توانند آن را هر طور که می خواهند بنویسند.

 

وقتی کسی دلیل بودنش در اینجا را بداند، هدف وجود خود را کشف کرده است. شخص در طول زندگی خود ممکن است دریابد برای برآورده کردن هدف وجود خود ده، بیست یا صدها کار را انجام دهد. او می تواند همه‌ی امور را به انجام برساند. راضی‌ترین مشتریان ما کسانی هستند که هدف وجود خود را می‌شناسند و همه‌ی فعالیت‌هایی که در راستای برآورده کردن هدف وجودشان است، امتحان می‌کنند.

 

نکته این است که هیچ کس غیر از خودت نمی‌تواند بگوید چه چیز باعث رضایت و خشنودی تو می‌شود پس خودت باید آن را شناسایی کنی.

 

یکی از ساده‌ترین دلایل این است که خیلی از آدم‌ها هیچ وقت با مفهوم هدف وجود آشنا نمی‌شوند. به همین سادگی! بعضی از آنها مفهومش را درک می کنند اما به آن ایمان ندارند. بعضی از مردم هم به دلیل تربیت، محیط یا باورهای نادرست طوری بار آمده‌اند که خیال می‌کنند اجازه‌ی تعقیب هدف وجودشان را ندارند.

 

هر روز آدم های زیادی هستند که سعی دارند وسوسه ات کنند وقت و انرژی ات را صرفشان کنی. برای مثال، ایمیل هایت را در نظر بگیر. اگر قرار باشد در هر فعالیت، خرید، یا خدماتی که از طریق ایمیل ها به تو پیشنهاد می شود شرکت کنی، هیچ وقتِ آزادی برایت باقی نمی ماند. تازه این فقط مربوط به ایمیل هایت می شود. علاوه بر این، آدم هایی را در نظر بگیر که تشویقت می کنند پای کدام برنامه تلویزیون بشینی، کجاها غذا بخوری، کجاها بگردی… و یک وقت به خودت می آیی و می بینی ای دلِ غاقل! داری همان کارهایی را می کنی که همه می کنند، یا می خواهند بکنی.

 

وقتی با دید باز و گسترده به مسائل بنگریم، فشارها، نگرانی ها، پیروزی ها، شکست ها، دیگر در نظرمان کوچک می شوند.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *