گزارش کارگاه آموزش ضمن خدمت ویژه معلمان ابتدایی پژوهشسرا اندیشه پویا

گزارش کارگاه آموزش ضمن خدمت ویژه معلمان ابتدایی پژوهشسرا اندیشه پویا

کارگاه آموزشی ضمن خدمت ویژه معلمان ابتدایی منطقه ۱۰ آموزش و پرورش شهر تهران مورخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۶ در پژوهشسرای اندیشه پویا، برگزار شد.

این کارگاه آموزشی، از سلسله کارگاه‌های پویش طرح جامع مدارس کارآمد سمپل می‌باشد و موضوع آن، بررسی ساختار مغز انسان و بهره‌گیری از آن در تدریس بود.

در این کارگاه آموزشی ابتدا معلمان، با ساختار مغز انسان آشنا شده و براساس آن ملزومات طراحی آموزشی ویژه دانش آموزان ابتدایی را آموختند.

براساس تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده براساس روانشناسی رشد، مهمترین عامل در انگیزش و یادگیری کودکان ۷-۱۲ سال روند یادگیری لذت‌بخش می‌باشد. آموزش لذت بخش رویکردی است که در آن دانش آموزان و کودکان بازی می کنند و آموزش با فعالیت های لذت بخش صورت می گیرد. 

بررسی فرایند بازی و در نظر گرفتن آن به منزله یکی از فعالیت‏‌های انسان به خصوص فعالیت‏‌های کودکان، از مسائلی است که روانشناسان همواره به آن توجه کرده‌‏اند. بازی کردن یک فعالیت لذت‏‌بخش است که در برگیرنده افراد، اشیا و تحرک می‏باشد. هر چیزی از فوت کردن حباب‏‌های صابون به اطراف گرفته تا خواندن یک قطعه شعر، نوعی بازی محسوب می‏شود. 

یکی از زبانهای کودکی زبان بازی کردن است!

بازی، بهترین وسیله‌ای است که از طریق آن می‌توان بسیاری از مفاهیم را آموزش داد. بازی‌های آموزشی از جمله راهکارهایی هستند که استفاده از آن‌ها برای فعال کردن دانش‌آموزان و ایجاد خلاقیت در آن‌ها، یکی از مباحث اصلی و تخصصی حوزه آموزشی را تشکیل می‌دهد. 

در این کارگاه آموزشی معلمان آموختند، چگونه با طراحی بازی‌های آموزشی می‌توانند روند تدریس برای دانش آموزان لذت‌بخش نمایند. در طی این کارگاه ۴ ساعته، معلمان حاضر در جلسه در قالب گروه‌های چند نفره به طراحی بازی‌های آموزشی در موضوعات مختلف پرداختند. بازی آموزشی یکی از موقعیت‌های یاددهی ـ یادگیری به شمار می‌رود و فعالیتی است سازمان‌یافته و همراه با قوانین مشخص که در آن دو یا چند دانش‌آموز برای رسیدن به اهداف آموزشی از قبل تعیین‌شده، در ارتباط با هم قرار می‌گیرند.

مزایای بازی‌های آموزشی:

  • میل و رغبت دانش‌آموزان برای مشارکت در بازی‌ها
  • ایجاد جو شاد و پویا در محیط کلاس
  • شیوه‌ای ساده و قابل فهم برای آموزش
  • ایجاد انگیزه یادگیری و علاقه‌مندی به دروس
  • و …

امیدواریم با کمک به ایجاد روندی تازه در تدریس شاهد رشد روزافزون علاقه‌مندی دانش‌آموزان به محیط مدرسه باشیم…

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *