گزارش دورهمی با نوجوانان در روز گفتگو

گزارش دورهمی با نوجوانان در روز گفتگو

دورهمی با نوجوانان در روز گفتگو مورخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸ در یکی از مدارس برتر منطقه ۵ آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد.

هدف از برگزاری این دورهمی، صحبت با نوجوانان در خصوص اهمیت گفتگو و مهارت‌های ارتباطی بود.

استفان کاوی نویسنده کتاب پرفروش هفت عادت مردمان موثر می گوید:

«در زندگی و شغل ما لحظات تعیین‌کننده‌ای وجود دارد که می‌تواند تفاوتی ایجاد کند. بسیاری از این لحظات تعیین‌کننده ناشی از گفتگو های حساس و موفقی است که در شرایط هیجانی و با افراد مهم اتفاق می‌افتد و تصمیمات اتخاذشده در آن ما را به سمت راه‌هایی هدایت می‌کند. هریک از آن راه‌ها مقصدی کاملاً متفاوت را پیش روی ما قرار می‌دهد.»

 

در ابتدای جلسه سرکار خانم امیدوار، از نوجوانان سؤال زیر را پرسید:

گفتگو چیست؟

نوجوانان پاسخ‌های متفاوتی ارائه دادند و نظرات خود را بیان کردند ولی هیچ یک تعریف کاملی از گفتگو را ارائه ندادند.

طبق تعریف گفتگو یعنی جریان آزاد مفاهیم میان دو یا چند نفر. در واقع اصل موضوع به همین سادگی است که در هر گفتگوی موفقی اطلاعات و مفاهیم مربوط به آن گفتگو به‌طور آزادانه جریان دارد و افراد، آزادانه و صادقانه نظریات خود را عنوان می‌کنند.

هر گفتگو شامل یک فرستنده پیام، گیرنده پیام و خود پیام است، که در جریان گفتگو پیام می‌بایست به طور کامل منتقل گردد.

در ادامه دورهمی چند مورد مهم که باعث افزایش کیفیت گفتگو می‌شود، به نوجوانان آموزش داده شد.

 

موارد بسیار مهم برای تقویت مهارت‌های گفتگو

۱. رفتار دوستانه‌ داشته باشید

 با لحن دوستانه ارتباط برقرار کنید. افرادی که دوستانه رفتار می‌کنند و صمیمانه لبخند می‌زنند تقریبا همیشه برنده‌اند. این موفقیت دلیل ساده‌ای دارد: ما جذب افرادی می‌شویم که رفتار دوستانه‌تری دارند چون این افراد احساس بهتری در ما ایجاد می‌کنند. 

در مورد رفتار دوستانه در گفتگو مثال‌هایی در خصوص نوع صحبت با همسالان و افراد خانواده از جانب نوجوانان مطرح شد.

۲- روشن حرف بزنید

افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. بیشتر ما وقت یا حوصله نداریم به این فکر کنیم که منظور طرف مقابل‌مان چیست. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟

برای درک بهتر روشن صحبت کردن دو برگه متفاوت به نوجوانان داده شد و با خوانده شدن هر یک که مفهوم مشترک داشتن، خود دوستان در دورهمی بیان روشن‌تر را انتخاب کردند.

۳- پرحرفی نکنید

اغلب افراد دوست ندارند با کسی همراه باشند که تمام مدت حرف می‌زند و به دیگران اجازه‌ی صحبت کردن نمی‌دهد. برای ایجاد یک گفتگوی باکیفیت در زمان لزوم سکوت کنید و به صحبت‌های طرف مقابلتان گوش کنید.

۴- با اعتماد به نفس حرف بزنید.

اعتماد به نفس حاصل اطمینانی است که در نتیجه‌ی درک توانایی‌هایتان به‌دست می‌آورید. با اعتماد به نفس صحبت کردن در نتیجه‌ی انتخاب کلمات مناسب، تُن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می‌شود. در حین گفتگو با دیگران به آنها نگاه کنید، کلمات را به طور رسا بیان کنید و با کلمات متناسب با موضوع را انتخاب کنید.

در اینجا خانم امیدوار، توضیحاتی مختصر در خصوص لحن و زبان بدن به نوحوانان ارائه کردند تا درک بهتری از موضوع داشته باشند.

۵-مهارت گوش‌ دادن فعال را بیاموزید.

در مهارت گفتگو گوش دادن بهدقت مهم‌تر از حرف زدن است. باید واقعا به موضوع گفتگو علاقمند باشید، سؤالات مناسب بپرسید،‌ به معنای واقعی پیغام توجه کنید و حرف گوینده را قطع نکنید.

برای آموزش مهارت گوش دادن فعال از نوجوانان خواسته شد، تا در یک بازی جمعی شرکت کنند. تعدادی بچه ها داوطلب شدند. ابتدا نوجوانان در یک صف پشت به هم ایستادند. انجام ۵ حرکت فیزیکی به نفر اول گفته شد و هر نفر می‌بایست مفهوم را به نفر بعدی منتقل می‌کرد. در نهایت در نفر آخر حرکت به کلی تغییر کرد و نوجوانان به صورت عینی به اهمیت گوش دادن فعال در گفتگو پی بردند.

 

دورهمی با نوجوانان در روز گفتگو، حرکتی نوآورانه برای یادآوری اهمیت برخی از روزهای تقویم به نوجوانان بود و امیدواریم با یادگیری مهارت‌های ارتباطی آینده‌ای موفق‌ برای خود بسازند.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *