گزارش برگزاری کارسوق ایده‌پردازی ویژه نوجوانان

گزارش برگزاری کارسوق ایده‌پردازی ویژه نوجوانان

کارسوق ایده‌پردازی ویژه نوجوانان، در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ در پژوهشسرای اندیشه پویا ویژه دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول برگزار شد.

دنیای پرتغییر و پرشتاب امروز، نیازمند تفکر و آینده نگری می‌باشد. غفلت از این موضوع جوامع را از پیشرفت بازمی‌دارد. کودکان و نوجوانان که آینده را رقم می‌زنند، جایگاه ویژه‌ای در تحولات و تغییرات پیش رو دارند. از این رو توجه به آماده‌سازی آنان برای جهان آینده که موقعیت‌های پیش‌بینی پذیری ندارد از اهمیت والا برخوردار است.

یکی از آموزش‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد کیفیتی از یادگیری است که منجر به رشد فکری و پرورش توانمندی ایده‌پردازی در کودکان و نوجوانان می‌گردد. پیچیدگی روابط سیاسی، اقتصادی و نیز تحولات رو به افزایش رویدادهای اجتماعی چرایی و چگونگی تعلیم و تربیت را دگرگون کرده است.

به نظر می‌رسد فرایند فعلی نظام آموزشی پاسخگوی نیازهای فوق نیست و می‌بایست تحولات و تغییرات بنیادین در ساختار، روش‌ها و فرایندها صورت پذیرد، تا زمینه را برای رویاروئی و تعامل با چالش‌های جدید مهیا سازد. فرایند آموزش ایده‌پردازی به نوجوانان از این حیص حائز اهمیت می‌باشد.

هدف از برگزاری کارسوق ایده‌پردازی ویژه نوجوانان:

  • آشنایی با مباحث کلی از ایده تا تجاری سازی
  • پروراندن ایده در کارسوق با به اشتراک گذاردن ایده خود و بهره بردن از ایده های دیگران
  • آشنا شدن با دید افراد مختلف و بهبود ایده و نظرات، با واکاوی زوایای فکری متنوع
  • به معرض نقد قرار دادن ایده و نظرات شخصی خود در یک مجمع خلاق

در این کارسوق، سرکار خانم غزاله امیدوار ابتدا به معرفی فرایند ایده‌پردازی و ضوروت‌های آن پرداختند. سپس جناب آقای محسن باصفا مدرس و محقق در حوزه دانش شناخت مغز، روش بارش فکری را آموزش داده و پس از آن، دانش‌آموزان در گروه‌های مختلف، به ایده‌پردازی در خصوص مثال‌های گفته شده در کلاس با استفاده از روش بارش مغزی پرداختند.

باتوجه به طراحی آموزشی صورت گرفته، محیط کارسوق ایده‌پردازی ویژه نوجوانان، محیطی شاد و پویا همراه با مشارکت گسترده دانش‌آموزان بود.

امیدواریم با برگزاری آموزش‌هایی از این دست، نوجوانان برای فردایی بهتر آماده شوند. 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *