همایش کاربرد ریاضیات در زندگی

همایش کاربرد ریاضیات در زندگی با همکاری آموزش و پرورش منطقه ۹ تهران در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ در فرهنگسرای مشق استادمعین برگزار شد.

در این همایش دانش آموزان ممتاز مقطع متوسطه اول منطقه نه به همراه معلمین گرامی ریاضی حضور داشتند.

هدف از برگزاری این همایش آشنایی دانش آموزان با “چرایی” یادگیری ریاضی در زندگی، بود.

چرایی، بسیار مهم‌تر از چگونگی است.

در این همایش دانش آموزان یاد گرفتند مهم‌تر از اینکه بدانند “چگونه” باید ریاضی یاد بگیرند، این است که “چرا” باید آن را یاد بگیرند. ما انسان‌ها در هر کاری اگر به اندازه کافی دلیلی برای چرایی انجام دادن آن، نداشته باشیم، آنگاه علاقه‌ای هم برای استقامت در چگونگی آن نداریم. 

زمانی که دانش آموزان چرایی یادگیری یک مبحثی را بدانند، روند چگونگی یادگیری برایشان لذت‌بخش‌تر خواهد بود. بنا بر این موضوع، یکی از روش های تدریس موثر، شرح “چرایی” یادگیری موضوع قبل از شروع به تدریس می باشد.

در این همایش دکتر مهدی خیرالهی، دکترای ریاضیات از دانشگاه شریف، برای دانش آموزان به ایراد سخنرانی پرداختند.

ابتدا دانش آموزان با تاریخچه علم ریاضیات آشنا شدند.

و کاربرد ریاضیات در امور مختلف زندگی روزمره مورد بررسی قرار گرفت. در این زمان با بکارگیری تکنیک طوفان فکری مشارکت دانش آموزان بسیار عالی صورت پذیرفت. و هر یک از آنان کاربرد ریاضی در برنامه روزمره خود را مورد بررسی قرار داد.

سپس قسمتی از مبحث مجموعه ها با روشی متفاوت همراه با بازی به دانش آموزان تدریس گردید که بسیار مورد توجه معلمین حاضر در همایش قرار گرفت.

قسمتی از تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی نیز به دانش آموزان آموزش داده شد، که برایشان جذابیتی دو چندان ایجاد کرد.

در پایان مسئله‌ای از جانب آقای دکتر طرح گردید و دانش آموزان پس از فکر کردن بر روی روش حل مسئله، تعدادی داوطلب بر روی سن آمده و روش‌های خود را توضیح دادند. و در نهایت به دانش آموزان برگزیده هدایایی تقدیم گردید. 

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *