گزارش اولین دوره مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو

گزارش اولین دوره مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو

اولین دوره مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در تاریخ ۲۳ و ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

این مسابقه با حضور بیش از ۳۰ تیم دانش‌آموزی از چندین استان کشور برگزار گردید.

 

ایده شو دیده شو چه مسابقه‌ای است؟

در این مسابقه خلاقیت ، ایده پردازی ، قدرت تفکر ، مهارت حل مسئله و مدیریت زمان دست به دست هم می دهند تا دانش آموزان در یک فعالیت چند منظوره، ایده ای خلاقانه برای ارائه یک خدمت را پرورش داده یا با ارائه راهکارهای خلاقانه، چالش و مسائل کاربردی را حل نمایند.

این مسابقه ، پژوهشی در راه اندازی کسب و کار و ایده پردازی بوده و نمایش قدرتمندانه از هماهنگی تفکر و حل مسئله را به همراه عملیات اجرایی جذاب، برای معرفی ایده به دیگران رقم می زند.

موسسه آموزشی سمپل به عنوان طراح و مجری، با برگزاری این مسابقه توانمندی، خلاقیت و تفکر دانش آموزان را در قالب یک رقابت سالم به نمایش می گذارد.

 

اهداف این مسابقه شامل موارد زیر می باشد:

  • پرورش توانمندی های اقتصادی و حرفه ای دانش آموزان
  • آشنایی با مهارت های اجتماعی و ارتباطی
  • پرورش مهارت حل مسئله، توان تحلیل و خلاقیت دانش آموزان
  • آشناسازی دانش آموزان با اهمیت کار تیمی
  • آشنایی دانش آموزان با مهارت های نوین کسب و کار و استارتاپ ها

 

 

روز اول مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو

در روز اول مسابقه پذیرش تیم ها از ساعت ۸ صبح آغاز شد و تیم‌ها درسالن اصلی مسابقه مستقر شدند. بعد از اتمام پذیرش تیم ها سرکار خانم امیدوار توضیحاتی کلی و مهم از روند مسابقه را در اختیار دانش آموزان قرار دادند و مسابقه رأس ساعت ۹ صبح رسما آغاز شد.

 

دانش آموزان می‌بایست تا ساعت ۱۱ ایده اولیه خود را در فرم ثبت ایده، به طور کامل توضیح داده و فرم اولیه را در اختیار گروه داوری قرار دهند. در این مرحله، مهارت کار تیمی، تفکر خلاق، مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری به دانش آموزان بسیار کمک کرد و تیم‌ها توانستند ایده‌های خلاقانه خود در حوزه‌های مختلف کسب و کار را ثبت نمایند.

بعد از تحویل فرم ثبت ایده، به تکمیل بوم کسب و کار خود پرداختند. در این مرحله از مسابقه دانش آموزان براساس ایده اولیه خود به تهیه بوم کسب و کار آن ایده پرداختند. آشنایی با مفاهیم کسب و کار و کارآفرینی در این مرحله به دانش آموزان بسیار کمک کرد. آنها با آگاهی از قسمت‌های مختلف بو کسب وکار به پاسخ دادن نسبت به سؤالات آن پرداختند. مدیریت زمان، هماهنگی بین اعضا و تقسیم وظایف، آشنایی با مبانی راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی و سرویس‌های مالی در این مرحله، کمک بسیاری به دانش آموزان کرد.

 

 

از ساعت ۱۴ دو نفر از اعضای هر تیم می‌بایست به فضای اصلی جشنواره دانش آموزی رفته و با اعضای حاضر در جشنواره در مورد ایده خود به گفتگو بپردازند و آنها را در مورد استفاده از خدمات خود متقاعد سازند. هدف از ایجاد این آیتم در مسابقه ایده شو دیده شو ، آشنایی با دانش آموزان با هنر مذاکره و متقاعدسازی بود. در این مرحله نماینده تیم‌ها با دانش آموزان حاضر در جشنواره، اولیهی گرامی، مسئولین مدارس و کادر اجرایی جشنواره به گفتگو پرداختند و از روند گفتگوی خود ویدئو تهیه کرده و در پایان روز اول به گروه داوری تحویل دادند.

 

اعضای حاضر در سالن مسابقه هم به روند تکمیل بوم کسب و کار پرداخته و فایل ارائه کسب و کار خود را در قالب پاورپوینت آماده کردند.

در پایان روز اول مسابقه در ساعت ۱۸، تیم ها بوم کسب وکار کامل شده خود، فایل پاورپوینت برای دفاع از ایده، فایل های ویدئویی مصاحبه با افراد حاضر در جشنواره را به گروه داوری تحویل دادند. در نهایت اعضای تیم ها با کلی هیجان به سمت منزل و یا محل اسکان خود رفتند تا با انرژی فراوان، برای روز دوم حاضر شوند.

در پایان روز اول مسابقه در ساعت ۱۸، تیم ها بوم کسب وکار کامل شده خود، فایل پاورپوینت برای دفاع از ایده، فایل های ویدئویی مصاحبه با افراد حاضر در جشنواره را به گروه داوری تحویل دادند. در نهایت اعضای تیم ها با کلی هیجان به سمت منزل و یا محل اسکان خود رفتند تا با انرژی فراوان، برای روز دوم حاضر شوند.

 

 

حاشیه‌های روز اول:

روز دوم مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو

روز دوم مسابقه در روز جمعه ۲۴ فروردین، در سالن آمفی تئاتر مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دانش آموزان در این روز می‌بایست در حضور داوران روز دوم، از ایده های خلاقانه خود در حوزه کسب وکار دفاع کرده و به سؤالات داوران پاسخ‌های قانع کننده ای ارائه می کردند.

معرفی داوران روز دوم مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو

 

سرکار خانم مرجان آقازاده هوشیار:

کارآفرین برتر ملی و مدیرعامل بازرگانی نگین تجارت فردوس

او حالا کارآفرینی ۴۹ ساله است که بعد از سال‌ها تلاش، دو سوم ازکارکنانش را زنان تشکیل می‌دهند. نام او در زمره نخستین زنانی است که پس از انقلاب نمایندگی انحصاری محصولی را برای کشور گرفته‌اند. او در حیطه ساختمان فعالیت می‌کند و یک نوع چسب و رزین مورد استفاده در صنعت ساختمان را از خارج از کشور وارد می‌کند. این کار را از ۱۷ سال پیش آغاز کرده است. در مقاطعی نیز به دوبی، اسپانیا و استرالیا سنگ صادر می‌کرده و حالا از آلمان نوعی سنگ تزئینی ساختمانی وارد می‌کند. او در توضیح فعالیت هایش می‌گوید: «عضو انجمن زنان مدیر کارآفرین، عضو انجمن ملی زنان کارآفرین، عضو کانون زنان بازرگان ایران، عضو اتاق تهران، عضو اتاق ایران و استرالیا و عضو اتاق ایران و آلمان هستم.»

انتخاب خانم هوشیار به این خاطر بود که بیش از نیمی از شرکت کنندگان مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو را دختران نوجوان تشکیل می دادند. حضور ایشان به آنان اثبات کرد که زنان هم می توانند در عرصه های اقتصادی و ایجاد کسب و کار بسیار موفق عمل کرده و هم رده مردان به فعالیت های اقتصادی و بازرگانی بپردازند.

دکتر مهدی خیرالهی:

دکتر مهدی خیرالهی کسی که سال‌ها در حوزه‌ی رفتار و عملکرد مغز انسان به تحقیق و پژوهش پرداخته است. او مدرس کارگاه‌های آموزشی فراوان در حوزه دانش شناخت مغز بوده و بنیانگذار دوره آموزشی مغز ثروت ساز در ایران می‌باشد. سال‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی به تدریس پرداخته است.

دکتر مهدی خیرالهی مشاور اقتصادی بسیاری از شرکت‌های اقتصادی ایران بوده و همچنین او متخصص در زمینه های خلاقیت و تجارت جهانی نیز به شمار می آید. دکتر مهدی خیرالهی عضو هیئت مدیره مجموعه بین المللی جاده ابریشم ژاپن بوده و همچنین در زمینه ریاضیات کاربردی نیز دارای تخصص می باشد.

حضور ایشان در انی مسابقه، به دلیل آشنایی کامل با قشر نوجوان و شناخت دغدغه های اصلی آنان بود. ایشان در روند داوری در مورد نحوه نگرش صحیح نسبت به مسائل مالی، درس های ارزشمندی برای نوجوانان داشتند.

مهندس حمید سپیدنام:

حمید سپیدنام معروف به مسترتیستر نزدیک به بیست سال است که در حوزه وب فعالیت دارد او متولد منچستر است. اصلیت مستر اردبیلی است و بزرگ شده مشهد و در حال حاضر ساکن تهران است.

او ده سال است که در مورد رستوران ها برای مردم در صفحات  اجتماعی مینویسد. اولین بار با انتشار عکس یک اختاپوس کوچک که آن را در رستورانی تیست کرده بود ایده خود را عملی کرد و با استقبال کاربران مواجه شد و از آنجا متوجه شد که فعالیت در حوزه غذا می تواند برای مردم جذاب باشد.

مستر تیستر وارد رستوران‌های مختلف بدون دعوت می‌شود و گزارش‌هایی از تجربه‌ غذا خوردن خود تهیه می‌کند. نظرات مستر تیستر در مورد کیفیت غذاهای یک رستوران و گزارش‌های او در معرفی آن، در افزایش یا کاهش فروش یک رستوران تاثیر زیادی خواهد داشت. دنبال ‌کننده‌های این صفحه، به دنبال نظرات مستر تیستر از یک رستوران به رستورانی دیگر می‌روند.

مسترتیستر علاوه بر تهران به سایر شهر ها و کشور های خارجی نیز سفر می کند که نه تنها در صنعت غذای آن شهر و کشور بلکه در صنعت گردشگری آنجا نیز تاثیر بلقوه ای دارد.

مسترتیستر در حال حاضر سایت و اپلیکیشن خود را راه اندازی کرده است که کاربران به راحتی با سرچ کردن اسم شهر ها ، مناطق ، اسم رستوران ها و حتی نوع غذایی که دوست دارند می توانند رستورانی که پیشنهاد مستر است را به راحتی پیدا کنند و با خیال راحت خوشمزه ترین غذا را میل کنند و لذت ببرند.

مهندس حمید سپیدنام چهره‌ای آشنا برای نوجوانان بود. بدون آنکه در مورد مدل کسب و کار و بیزینس او چیزی بدانند. حضور ایشان در این مسابقه نقطه عطفی در نظر شرکت کنندگان، جهت استفاده صحیح و کاربردی از فضای شبکه های مجازی بود. ایشان از تجربیات خود جهت کسب درآمد از بازار گسترده دیجیتال مارککتینگ درس هایی ارزشمندی در خلال روند داوری به دانش آموزان دادند.

 

روز دوم مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو چه خبر بود؟

پذیرش دانش آموزان از ساعت ۸ صبح آغاز شد. در این روز مربیان، مسئولین مدارس و اولیا هم در سالن حضور داشتند. ابتدا مجری برنامه جناب آقای مظاهری به معرفی داوران پرداخت. بعد از ایشان سرکار خانم امیدوار در خصوص قوانین روز دوم توضیحات لازم را به دانش آموزان ارائه نمودند.

بعد از ارائه توضیحات، تیم‌ها براساس قرعه‌کشی انجام شده به ترتیب به ارائه ایده‌هایشان پرداختند.

در این مرحله از مسابقه، فن بیان دانش آموزان، تسلط بر محتوای علمی طراحی کسب و کار و پاسخگویی به سؤالات داوران بسیار حائز اهمیت بود.

ابتدا نماینده هر تیم توضیحات کلی مربوط به ایده و بوم کسب و کار خود را ارائه می‌کرد، سپس باقی اعضای تیم می‌بایست به سؤالات داوران پاسخ می‌دادند.

 

بعد از ارائه تمام تیم‌ها، براساس امتیازات دریافتی از سوی داوران، تیم های اول تا سوم مشخص گردیدند و در اختتامیه جشنواره از آنها تقدیر به عمل آمد.

 

حاشیه‌های روز دوم:

بازتاب خبری مسابقه دانش آموزی ایده شو دیده شو در رسانه‌ها:

برای مطالعه گزارش تی نیوز در مورد این مسابقه اینجا کلیک کنید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *