اولین دورهمی آموزشی “با مغزتان آشتی کنید”

اکثر دوستانی که در دو دوره قبلی “با مغزتان آشتی کنید” شرکت کرده بودند، دعوت شدند تا در دورهمی جذاب چهارشنبه، ۲۱ فروردین ۹۸ شرکت کنند، تا هم دیدارها تازه شود و هم از محتواهای تازه‌ای که برای دوره‌های جدید تدارک دیده‌ شده بود، آگاه شوند. دورهمی آشتی با مغز به همت کارشناسان آموزش آکادمی مغز موسسه آموزشی سمپل طراحی و آماده‌سازی شده بود.

ما در موسسه آموزشی سمپل، در هر دوره سعی می‌کنیم محتواهای تازه و به‌روز را به دوستان آموزش دهیم. به همین دلیل برای اینکه شرکت‌کنندگان دوره‌های قبلی، از چنین آموزش‌هایی بی‌بهره نباشند، هر چند وقت یک‌بار، یک دورهمی برگزار می‌کنیم تا آن‌ها هم مثل سایر دوستان، از این آموزش‌ها بهره‌مند گردند. هدف اصلی از برگزاری این دورهمی‌ها مرور مطالب گفته شده در کلاس، ارائه مباحث آموزشی جدید و مباحثه میان فراگیران است.

ابتدا فراگیران به معرفی خود پرداختند و هر یک از اثرات انجام تمرینات کلاس در بهبود عملکرد مغز و در نتیحه بهبود کیفیت زندگی‌شان صحبت کردند.

سپس سرکار خانم امیدوار مدرس مهارت‌های زندگی موسسه در مورد ساختار یادگیری در مغز و چگونگی تثبیت آموزش‌های دیده شده، نکات مهمی را مطرح نمودند.

از مهم‌ترین نکات گفته شده در صحبت‌های ایشان توضیح چگونگی ساختار یادگیری در مغز بود.

اگر این مبحث براتون جذاب و قابل توجه هست، می‌توانید ویدئو زیر را مشاهده کنید:

 

 

در ادامه آقای دکتر خیرالهی مباحث مهم و کلیدی تدریس را مرور نمودند. در هر مبحث از فراگیران خواسته شد تا تمرینات مربوط به آن بیان نمایند. بدین ترتیب کلیه مباحث کلیدی و تمرینات مرور گردید.

سرفصل های مورد بررسی در این دورهمی عبارتند از:

۱- بررسی ساختار مغز و مکانیزم یادگیری در آن

برای یادگیری همه چیز از ارتباط بین نورون‌های مغز انسان آغاز می‌شود. در فرایند یادگیری، مسیرهای عصبی نقش بسیار پر رنگی دارد.
در مراحل اولیه یادگیری یک چیز جدید، چون مسیر عصبی آن شکل نگرفته است، یادگیری دشوار است؛ اما هرچه زمان بگذرد و تمرین بیشتری صورت گیرد، مسیر عصبی مستحکم‌تر شده و یادگیری آسان‌تر می‌شود.
ما انسان‌ها قادریم هر چیزی را یاد بگیریم. اگر فکر می‌کنیم چیزی را یاد نمی‌گیریم، تنها به این دلیل است که مسیر عصبی آن ساخته نشده است.
مسیر عصبی ریشه در ژنتیک هم دارد. مثلاً کسی که پدر و مادرش نقاش هستند و از کودکی با دنیای رنگ آشنا بوده است، طبیعتاً احتمال بیشتری وجود دارد که در زمینه نقاشی زودتر «یاد بگیرد»؛
در یک جمله باید بگوییم:

هرکسی، هر چیزی دلش بخواهد می‌تواند یاد بگیرد. کافی است مسیر عصبی آن را درست کند و آن را با تمرین و تکرار، مستحکم‌تر کند.

۲- معرفی ساختار کلی مغز و تولیدات آن

مغز همه انسان‌ها از سه قسمت مغز اولیه، مغز ثانویه و مغز متعالی تشکیل یافته است. که هریک از این قسمت‌ها فعالیت‌های بخصوصی را بر عهده دارند.

برای آشنایی با ساختار کلی مغز مقاله آن را از دست ندهید.

۳- مرور تولیدات مغزی و نقش هریک از آن‌ها در رفتار انسان

اندروفین: هورمون تاب‌آوری ما در برابر سختی‌ها و تحمل پذیرش شرایط جدید

دوپامین:  در اثر لذت رسیدن به نتیجه ترشح می‌گردد

سرتونین: هورمون توجه، برای اینکه مغز برای موضوعی زمان و انرژِی صرف کند، نیاز به ترشح آن می‌باشد.

اکسی‌توسین: هورمون عشق یا صمیمیت که با کنترل و افزایش تولید آن می‌توان به بهبود روابط بین فردی دست یافت.

در پایان جلسه در محیطی صمیمی از دوستان پذیرایی به عمل آمد که این زمان جهت ایجاد ارتباط موثر بین فراگیران در نظر گرفته شده بود. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک دورهمی بعدی دوره را با حضور شما دوست عزیز برگزار نماییم.

 

 

شما هم می‌توانید از شرکت‌کنندگان دوره “با مغزتان آشتی کنید” ما باشید….

فرصت را از دست ندهید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *