۵ دقیقه تا اعتماد به نفس

۵ دقیقه تا اعتماد به نفس

خود را برای موفقیت شرطی کنید

همه چیز از تمرین کردن بدست می‌آید.

چند سال پیش در یک شبکه تلوزیونی امریکایی، برنامه‌ای تحت عنوان “چگونه خوشحال باشیم” پخش میشد.
در این برنامه دکتر رابرت هولدن تحت عنوان <روانشناس خوشبختی> سه نفر را که افسردگی داشتند انتخاب می‌کرد. اون می‌خواست بداند که آیا می‌تواند این افراد را در ظرف مدت کوتاهی خوشحال کند یا خیر.

هر کدام از شرکت‌کنندگان توسط اساتید دانشگاه مورد مطالعه قرار گرفتند تا میزان فعالیت بخش چپ پیش پیشانی مغز آنها مشخص شود که دقیقا در زندگی روزانه‌ی خود چه میزان شادی و خوشحالی را تجربه می‌کنند. آنها بعد از ماهها موفق به این اندازه‌گیری شدند. وقتی حالت بی‌احساس این افراد انتخاب شده را می‌دیدم بعید می‌دانستم که وی بتواند این اشخاص افسرده را خوشحال کند. در این برنامه‌ی تلوزیونی هولدن آنها را وادار به انجام سه کار می‌کرد:

۱. تمرین بدنی و ورزش انجام دهند.

اکنون ثابت شده است که تمرین بدنی و ورزش یک پادزهر برای درمان افسردگی است. این امر به خاطر ترشح زیاد آدرنالین و سایر مواد شیمیایی در خون انسان است که باعث شل شدن و راحتی عضلان ما می‌شود. به‌علاوه تمرینات مداوم بدنی ، مرفین طبیعی را در بدن آزاد می‌سازد که برای ساعت‌ها بعد از انجام تمرینات بدنی به شما احساس آرامش و راحتی می‌دهد که این احساس باعث خواهد شد بدن شما هم آرام شود.

۲. بیست دقیقه در روز بخندید.

خندیدن، حتی اگر ابتداً زورکی و مصنوعی باشد ثابت شده که باعث بهبود روحیه شده و احساس خوبی می‌کنیم. با تمرین بدنی و ورزش، اندروفین به بدن ما وارد می‌شود که سبب می‌شود نا بدن احساس خوبی داشته باشد. خندیدن باعث آزاد شدن سروتونین، که یک انتقال دهنده‌ی فصبی شادی‌آور است، در خون می‌شود و به عنوان یک ماده‌ی ضد افسردگی عمل می‌کند.

۳. خودتان را ودار کنید که افکار مثبت داشته باشید.

هرکدام از این اشخاص افسرده هرگاه به مسائلی فکر می‌کردند که سبب احساس خوب در آنها می‌شد یک برچسب رنگی به محیط خانه و یا محل کار خود نصب می‌کردند. این موضوع باعث می‌شد که راه‌های عصبی در مغز آنها به وسیله تداعی مسائل خوشحال کننده و بدنبال آن ترشح مواد شیمیائی شادی‌آور، تقویت شود.
در اولین ماه هر کدام از رفتار های جدید به صوت خودکار و عادت در آمده بود. در آخر کار، شرکت‌کننده‌ها برای اندازه‌گیری فعالیت مغز مجددا به دانشگاه فرستاده شدند. نتایج بسیار شگفت‌انگیز بود به طوری که یکی از دانشمندان تقاضای بررسی دستگاه‌ها را کرد و فکر می‌کرد که آنها دچار نقص و ایرادی شده باشند. هر سه شرکت کننده از حالت افسردگی به صورت یکسان بسیار خوش‌بین در آمدع بودندن – آنها از یک طرف مقیاس، به طرف دیگر آن رفته بودند.
از صحبتهای آنها از تجربیات خود، آشکارا مشخص بود که شخصیت آنها بهتر شده است، آنها نه تنها خوشحال‌تر بودند بلکه جوانتر به نظر می‌رسیدند. به صورت اعجاب انگیزی آنها سیم‌کشی اعصاب خود را برای شادتر زیستن تغییر داده بودند.
از آن زمان به بعد، من و دکتر رابرت در وضعیت‌های گوناگون با همدیگر کار کرده‌ایم، تا اینکه اخیرا او به من گفت تکنیکهای من برای برنامه‌ریزی ذهن – که در این کتاب با شما در میان گذاشته‌ام – خیلی بیستر از نوع برنامه‌ریزی او اثر داشته و تغییرات چشمگیری ایجاد کرده است.
من یکسری عناصر و بخشهای مشابه به این فعالیت‌های ساده‌ی روزانه و تقویت مثبت ضمیمه کردم. چنان‌که شما این تکنیک‌ها را که در کتاب گفته شده تمرین کنید و در کنار آن به لوح فشرده گوش فرا دهید شما هم عوض خواهید شد و در این صورت سیم‌کشی مغز شما طوری عمل خواهد کرد که در هر وضعیتی با اعتماد به نفس بیشتر و انگیزه‌ی بالایی عمل کنید.
خیلی شگفت‌آور است که با صرف تنها چند دقیقه در روز، چنین تغییرات شگرفی در زندگی شما بوجود آید.

پنج دقیقه تمرین روزانه برای اعتماد به نفس:

قانون طلایی در هر کاری این هست که: (( پیرامون هر چیزی که تمرین می‌کنید، همان خواهید شد.)) و تنها فقط چهار مورد وجود دارد ه باید تمرین کنید تا مبدل به یک شخص با اعتماد به نفس شوید.

۱. مثل افراد با اعتماد به نفس کامل، صحبت کنید.

۲. تصاویر مثبت و بزرگ را در ذهن خود مجسم کنید.

۳. وضعیت بدن خود را در حالت اعتماد به نفس کامل قرار دهید.

۴. در طی روز حداقل یک ریسک بکنید.

هرچه بیشتز موارد بالا را تمرین کنید اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید. با وضعیت‌هاب جدید – به طور ناخودآگاه – با اعتماد به نفس روبه رو خواهید شد. حال، به حای شک، خور را باور کنید.
فقط ۵دقیقه تمرین در روز به شما کمک خواهد گرد تا عادت اعتماد به نفس را در خود بوجود آورید. با انجام تمرینات ذکر شده در کتاب و با کمک لوح فشرده، این عادت به تمام موقعیتهای زندگی شما انتقال خواهد یافت. چیزهایی که نیاز دارید یک تکه کاغذ برای یادداشت، یک آینه و ۵ دقیقه از ۱۴۴۰ دقیقه از روز است که این تمرین را انجام دهید.

دقیقه‌ی اول: فیلم‌های روشن موفقیت

در این یک دقیقه فیلم‌های موفقیت‌هایی که داشته‌اید را در ذهن خود مرور کنید. شما می‌توانید از این تمرین پیرامون هر موفقیتی که در گذشته بدست آورده‌اید استفاده کنید و یا تجارب موفقیت‌آمیز در آینده را دنبال کنید. فقط به خاطر داشته باشید که در تجدید خاطرات موفقیت‌آمیز خود از رنگهاب روشن، تصاویر پزرگ، شفاف و متحرک استفاده کنید.

دقیقه‌ی دوم: آینه

۱. جلوی یک آینه بایستید و چشمهای خود را ببندید.
۲. به شخصی که عاشق شماست و شما را بسیار دارد فکر کنید و تصور کنید که از چشمان او به خود می‌نگرید.
۳. اکنون چشمهایتان را باز کنید و به آینه بنگرید و خود را از چشمان شخصی ببینید که واقعا شما را دوست دارد.

دقیقه‌ی سوم: از خودتان تعریف کنید.

به آینه نگاه کنید و با صدای درونی به طور مداوم از خود تعریف کنید تا دقیقه‌ی سوم تمام شود. ممکن است این کار برای شما مشکل باشد اما مهم ایت که آن را حتما انجام دهید. به خاطر داشته باشید که شما در حال عوض کردن مسیر انرژی خود در جهت کسب اعتماد به نفس هستید.

دقیقه‌ی چهارم: کلید اعتماد به نفس را فشار دهید.

۱. به زمانی باز گردید که واقعا با اعتماد به نفس عمل کرده‌اید. آنچه را که آن زمان می‌دیدید و آنچه را که می‌شندید و احساس خوبی را که داشتید تصور کنید. اگر نمی‌توانید آن زمان را به یاد بیاورید تصور کنید که اگر اعتماد به نفس کامل داشتید زندگی شما چقدر بهتر می‌شد.

۲. همینطور که این خاطرات موفقیت‌آمیز را مرور می‌کنید رنگها را روشن‌تر و پرمایه‌تر، صداها را بلندتر و احساسات خود را قوی‌تر کنید.

۳. وقتی که این احساسات خوب را حس می‌کنید انگشت شست یک دست و انگشت میانی همات دست را به هم فشار دهید.

۴. هنگامی که این دو انگشت را به هم فشار می‌دهید به وضعیت خود در ۲۴ ساعت آینده فکر کنید. چیزهایی را تجسم کنید که بدون نقص و مطابق میل شما هستند. به احساس خوب خود در این تجسم دقت کنید.

دقیقه‌ی پنجم: اعتماد به نفس کامل

۱. این یک دقیقه را صرف نوشتن فعالیت‌هایی کنید که در طی انجام این تمرین‌ به شما الهام شده است.

۲. حداقل یکی از این فعالیت‌های الهام شده را که به نظر ریسک می‌رسد انتخاب کنید و در بیست و چهار ساعت آینده انجام دهید.
هرگاه خود را مشغول انجام تمرینات روزانه‌ی پنج دقیقه‌ای اعتماد به نفس می‌کنید متوجه خواهید شد که خودباوری و احساس آرامش درونی شما افزایش یافته است. برخلاف ورزشی که شما در سالن ورزش انجام می‌دهید در بین این تمرینات نیاز به بازیابی و تجدید انرژی نخواهید داشت. هر جه بیشتر تمرین کنید بیشتر به آنچه که می‌خواهید، می‌رسید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *