۱۱ نکته برای تقویت حافظه

۱۱ نکته برای تقویت حافظه

اصلا چرا تقویت حافظه ؟!

مگر حافظه من مشکلی دارد؟!

آیا می توانید نام عناصر درس شیمی را بیاد آورید؟

برایتان پیش آمده وارد اتاقی شوید اما یادتان نیاید برای چی اومدید و دنبال چی می‌گشتید؟

برایتان پیش آمده نکته ای را که دقیقا مطمئن بودید قبل امتحان آن را خواندید هرچی فکر کردید یادتان نیامده؟

آیا شما هم جزء افراد فراموشکار هستید؟

تا حالا شده به شما تاکید کنند وقتی داری برمیگردی خانه فلان چیز را بخر اما کلا فراموش کنید؟

یا اینکه تاریخ اولین برخورد با همسرتان را بخاطر می آورید؟

اما شاید بعضی ها در پاسخ به این سوالات بگویند که نه!

اصلا هم من چنین مشکلاتی ندارم و برام پیش نخواهد آمد! 

اما جواب بسیاری از افراد به سوالات فوق متفاوت است؛ این بدلیل آن است که حافظه ما بصورتی انتخابی عمل می‌کـنـد. برخی از مسائل را بدلیل اهمیت بیشتر آسان‌تر از بـقـیـه به ذهن می‌سپاریم.

در این مقاله بجای پرداختن و وارد شدن به مطالب پیچیده روانشناسی در زمینه حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، بیاید فقط قرار بگذاریم دیگر مسائلی که نباید فراموش مـی کردیـم را از قـلـم نیندازیم و به تقویت حافظه خود بپردازیم.

برای مثال هر کسی، شاید بجز معلم شیمیتان، شما را به خاطر نیاوردن فرمول یک ماده خاص خواهد بخشید. با این حال ممکن است بخصوص هنگامی که در تخت خواب خود مچاله شده اید بدلیل بخاطر نیاوردن تلفن نامزد خود کلافه و پریشان شوید.

در زیر مواردی را که باید سعی در به ذهن سپردن آنها نمایید، آورده شده است:

  • اسامی
  • شماره های تلفن
  • قیافه ها
  • کارها
  • قرارهای ملاقات
  • تاریخهای تولد
  • گفتگوها
  • حقایق ( یا اکاذیب )

بیاد نیاوردن موارد فوق عمدتا نتیجه نداشتن توجه کافی می بـاشد. اگـر بـرایـتان مهم بود هیچگاه فراموش نمی کردید. دفعه بعد کمی بیشتر سعی و دقت کرده و ببینید تا چه اندازه بیشتر موفق تـر خواهید شد.

در این مقاله ۱۱ نکته مهم در مورد تقویت حافظه را با شما در میان خواهیم گذاشت.

۱- فعال باشید:

این در مورد هر چیزی باید اعمال شود، هنگامیکه در حال شنیدن، تفکر و مصالعه کـردن هستید. سعی کنید از مطالبی که فرد دیگری به شما گفته، نکتـه برداری نـمـایـیـد. اگـر بیحال و غیر فعال باشید، مغزتان دچار کندی و تعلل خواهد گردید و اگر بـرای فـعـال بـودن تلاش کنید، ذهنتان آنچه که در حال بین شدن است را ثبت نموده و راحت تر می توانید آرا بخاطر بسپارید.

۲- تمرکز کنید :

به جزئیات دقت نمایید. در طول روز چیزهای بسیار زیادی را می شنویـم اما تنها آنهایی را بیاد می آوریم که برایمان اهمیت داشته اند. مسائل مورد اهمـیت خـود را گـستـرش و بسط دهید تا بیشتر بتوانید آنها را به ذهن بسپارید. یک روش خوب این است که همه چیز را حیاتی فرض کنید. وانمود کنـیـد کـه یـک کـارآگـاه جنـایـی هستید و هر آنچه که در پیرامون شما در حال اتفاق افتادن است، حائز اهمیت می باشد. این کار برای تقویت حافظه شما بسیار موثر می‌باشد.

۳- ایجاد پیوستگی نمایید:

بین آنچه که میخواهید به یاد بسپارید و آنچه کـه قـبلا در ذهن دارید ارتباط به وجود آوریـد. این ارتباط میتواند یک رنگ، یک عدد یا یک کلمه هم قافـیـه بـاشـد. برای بـخـاطر داشـتن لیـستـی از چیزهای مختلف، تصاویری که هم قافیه با اعداد می بـاشـنـد را بـرای خــود مجسم نمایید. برای مثال یک با “دک” هم قافیه است پس میتوانید در ذهن خود اولـیـن قلم لیست را با دک ضبط مجسم و مربوط کنید. بهمین ترتیب بـرای عـدد دو کـه با “مـو” (درخت انگور) هم قافیه است انجام دهید. همچنین میتوانید از کلمات مخفف، و ترکیب اسامی و یا متصل نمودن اول حروف کلمات استفاده کنید.

۴- تکرار نمایید :

روش تنبیه معلم مدرسه تان را بیاد دارید؟ هرگاه فردی دچار خطایی می شـد، مـجبورش میکرد چندین و چند بار مطلبی را بنویسد. تکرار به ما برای به ذهن سپردن مـوضـوعـات کمک کرده و باعث حک شدن افکار در مغزمان میگردد. هرگاه فردی را ملاقات می کـنـیـد، شروع به تکرار اسم او ذهن خود نمایید. وقتی کسی شماره تلفنش را به شمـا میـدهـد، چندین بار آنرا روی کاغذ نوشته و با صدای بلند تکرار کنید. اگر می خـواهـیـد مـطلبی را حفظ کنید کافی است آنرا چندین بار روی تکه ای کاغذ بنویسید.

 

 

۵- اسامی را بهم ربط دهید :

وقتی با کسی که با او قبلا آشنا شده اید اما اکنون اسمـش را بیاد نمی آوریـد، برخـورد میکنید، دچار آشفتگی و کلافگی می شویـد. مشکل را مـی تـوانـید با مرتبط نمودن آن اشخاص با کسی کـه بـه آنـهـا شباهت دارد و یا بـا واژه ای که با یـکـی از خـصـوصـیــات شخصیتی آنها نـزدیـک است، حـل نمـایید. با اسامی آنها بازی کنید ( رضا خوش تیپ، شیرین عسل ) و یک تصویر خیالی از آنها در ذهن خود مجسم نماییـد. بـرای بیـاد آوردن اسم فردی می تـوانـید حروف الفبا را از ابتدا بازگو نموده تا اینکه به حرف ابتدای اسم او برسید. احتمالا در این هنگام کل اسم را بخاطر خواهید آورد.

۶- تصویری با مفهوم ایجاد کنید:

از هرآنچه که میخواهید بخاطر بسپارید، تصویری خیالی در ذهن ایجاد نمایید. موضوعی را در ذهن خود تصور نمایید تا بتوانید همه چیز را بـصـورتی واضح مشاهده کنید. سپس هنگامیکه چیزی را فراموش کرده اید، این تصویر را مجسم کنید تا مـغـز شـمـا اطـلاعـات از دست رفته را بازیابی نماید. عمل کردن به این نکات باعث میشود ذهنی خلاقتر نسبت به گذشته داشته باشید و در تقویت حافظه شما بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

۷- از اطلاعات لذت ببرید :

ما همیشه موضوعاتی را در خاطرمان نگاه میداریم که به آنها علاقمنـد هستـیـم. اگـر از ریاضیات متنفر باشید، حـفـظ کـردن فـرمـول ها و تـئوریهای پیچیده برایتان بسیار سخت خواهد بود. اما اگر یک فرضیه ریاضی را به صـورت کامـل مطـالـعـه نـمـوده و بـا مـصـائب و سختی های فردی که آن فرضیه را مطرح و عمر خود را برای اثـبـات آن صـرف کـرده آشـنا شوید، به مـوضوع عـلاقمند شده و بـخـاط سپـردن آن بـی دردسر و آسان خواهد گردید. همـیـن مـطلب در مـورد مـسائـل دیـگر نـیـز صادق است. دلیلی وجود دارد که بیاد آوردن شماره تلفن رستوران مورد علاقه‌تان آسانتر است از شماره تلفن مطب دنـدان پزشـک شما است.

۸- وقت بگذارید:

حافظه بصـورت لحظه ای و آنی عمل نمیـکند. برای هضم و درک اطلاعات باید وقت کافی صرف نمایید. البته بخاطر سپردن بـعضی چیزها سریعتر از بعضی دیگر انجام میگیرد، اما هیچگاه خودتان را به دلیـل کنـد بودن سرزنش نکنید. وقتی سعی در حفـظ کردن چیزی دارید، سطح انرژی خود را بالا نگاه داشته و بصورتی مؤثر تمرکز نمایید.

۹- آرامش داشته باشید:

فشار روانی برای برخی از افراد مفید است اما اغلب ما وقتیکه رها از تنش‌ها میباشیم، بهتر عمل می‌کنـیم. نفسی عمیق کشـیده و آرامـش خـود را حفظ کنید. تمدد اعصاب باعث بالا رفتن سطح آگاهی و قابلیت بخاطر سپاری در شما می گردد.

 

۱۰- گزینشی عمل نمایید:

این امکان وجود ندارد که یک فرد همه مسائل پیرامون خود را به ذهن بسپارد. شما باید انتخاب گر باشید؛ آنچه را که مایل به نگهداریش در حافظه هستید برگزیـده و مـابـقـی را فراموش کنید. مغز شما همانند یک کشوی فایل میماند. بنابراین پرونده های غیرضروری را دور انداخته و فضا را برای نگهداری چیزهای مهم تر آزاد بگذارید.

۱۱- به سلامتی خود اهمیت دهید :

مغز بصورتی صمیمانه به بدن متصل است. هر روز تمرین کنید تا فشار خونی متــعادل و شش‌هایی سلامت داشته باشید. از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید تا مواد غذایـی و ویتامین‌های مورد نیاز بدنتان تامین گردند. خوردن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات باعث کاهش خلاقیت ذهن میشود.

صبحانه نقش بسیار مهمی در تقویت حافظه شما دارد. صبحانه را جدی بگیرید و در این وعده غذایی از خوردن میوه‌ها غافل نشوید.

همگی این نکات روش‌هایی برای تمرکز و دقت نمودن بیشتر بـه مسـائل پیرامون می‌باشد. به آنچه که می‌خواهید بخاطر بسپارید اهمیت داده و در این راه سعی و پشتکار داشته باشید . هرچقدر بیشتر مهارت‌های جدید خود را پروش داده و فعال‌تر باشید، حافظه پویاتر و قوی‌تری خواهید داشت.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *