چگونه فکر خود را تغییر دهیم؟

چگونه فکر خود را تغییر دهیم؟

چگونه فکر خود را تغییر دهیم؟

تا به الآن در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که نیاز به تغییر فکر خود داشته باشید؟

 

 

در این مقاله ده روش برای تغییـر فکر را برای شما معرفی می‌کنیم:

۱- خطاهای شناختی را بررسی کنید:

شاید بتوان خطاهای شناختی را قواعد محاسبات سرانگشتی مغز انسان دانست که اگر چه مزایای زیادی دارد، اما دردسرهای خود را هم به همراه خواهد داشت. خطاهای شناختی راهی است که ذهن فرد از طریق آن، قوانین و فرض‌های غلط خود را درباره خود، دیگران و دنیا با وجود شواهد نقض بسیار، همچنان حفظ می‌کند. افکاری همانند اعتماد به نفس بیش از حد، مبالغه گویی، برچسب زدن به دیگران، بزرگنمایی یا کوچک نمایی و …

در زمان ناراحتی، افکار منفی خود را بنویسید تا نوع خطاهای شناختی خود را بیابید با این کار به راحتی بیشتری می توانید مثبت تر و واقع بینانه تر با موضوع برخورد کنید. 

۲- نشانه ها را بررسی کنید:

به جای آنکه فرض بر درست بودن افکار منفی خود بگذارید ، نشانه های واقعی آنرا بررسی کنید . برای مثال ، اگر احساس می کنید که هرگز کاری را درست انجام نمی دهید می توانید بسیاری از کارهایی را که با موفقیـت انجام داده اید فهرست کنید.

۳- روش معیار دو گانه:

به جای آنکه خود را بی رحمانه تحقیر و سرزنش کنید با همان مهر و محبتی با خود برخورد که با دوست خود ، اگر این حادثه برایش اتفاق می افتاد ، گفتگو می کردید. خود را دوست بدارید و در هیچ شرایطی خود را سرزنش نکنید. بپذیرید به عنوان یک انسان گاهی اوقات ممکن است کارها را به درستی انجام ندهید.

 

۴- روش تجربی:

اعتبار اندیشه‌ی منفی خود را آزمون کنید. مثلاً اگر در حالت اضطراب، نگران حمله قلبی هستید، می توانید کمی ورزش و نرمش کنید. چند بار از پله های ساختمان بالا و پایین بروید . با این اقدام از سالم بودن قلب خود مطمئن می شوید.

 

۵- اندیشیدن در سایه های خاکستری:

با آنکه این روش به ظاهر کسل کننده است ، اما تأثیر بسیار خوبی دارد . به جای آنکه در تفکر هیچ یا همه چیز به مشکل خود بیندیشید ، یرای مشکل پیش آمده امتیازی از صفر تا صد در نظر بگیرید. افرادی که اینگونه می‌اندیشند، همه چیز را سیاه و سفید می‌بینند. آنها باور دارند یا کاری را عالی انجام داده‌اند و یا آنکه آن کار هیچ ارزشی ندارد. خود را گاهی بی عیب و عالی و گاهی بد و ناقص می یابند. وقتی اوضاع آنطور که مایل هستید بر وفق مراد نیست ، به جای آنکه خود را شکست خورده‌ی تمام عیار بدانید ، موضوع را به طور نسبی بررسی کنید . ببینید از این موقعیت چه درسی می آموزید.

 

۶- روش بررسی:

از دیگران سئوال کنید تا از واقع بینانه بودن افکار و تلقی های خود مطلع گردید .مثلاً اگر معتقدید که اضطراب سخنرانی در حضور دیگران غیر طبیعی و مایهء خجالت است از دوستانتان بپرسید آیا آنها هم در مواقع مشابه احساس اضطراب کرده اند ؟ پرسش سوال از دیگران باعث می‌شود به افکار غلط خود پی ببرید.

۷- تعریف واژه ها:

وقتی به خود بر چسب حقیر ، نادانی ، بازنده ، یا احمق می زنید از خود بپرسید این واژه‌ها چه معنایی دارند . وقتی به این نتیجه رسیدید که چیزی به عنوان نادان وجود خارجی ندارند ، وقتی فهمیدید بازنده بی مفهوم است ، احساس بهتری پیدا می کنید.

۸- روش علم معنایی:

خیلی ساده از زبانی استفاده کنید که بار عاطفی کمتری داشته باشد . این روش برای یرخورد با عبارت‌های  باید دار مفید است . به جای گفتن نباید این اشتباه را می کردم بگویید اگر این اشتباه را نمی کردم بهتر بود .

۹- نسبت دادن مجدد:

به جای آنکه بی دلیل فرض را بر بدی خود بگذارید و خویشتن را به خاطر مشکل پیش آمده سرزنش کنید ، به عوامل بسیار متعددی که این مسئله را ایجاد کرده اند بیندیشید، که ممکن است شما جزئی از آن باشید.  به جای سرزنش خویش به حل مسئله بیندیشید. خود را باور داشته باشید و در جهت حل مسائل قدم بردارید.

۱۰- تحلیل سود و زیان:

امتیازات و زیانهای یک احساس مانند ، عصبانی شدن از تأخیر اتوبوس، یه فکر منفی مانند ، هر قدر تلاش کنم بی فایده است یا یک انگاره رفتاری مانند ، پرخوری ، و یا خوابیدن در رختخواب در وقت افسردگی را فهرست کنید . هم چنین می توانید از روش تحلیل سود و زیان برای اصلاح باورهای مخربی از نوع من همیشه باید کامل و صد در صد بی عیب و نقص باشم استفاده کنید. تهیه این فهرست به شما کمک می کند تا در مورد افکار خود آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

چگونه فکر خود را تغییر دهیم؟

 

شما کدامیک از راهکارهای فوق را امتحان کرده اید؟

منتظر شنیدن تجربیات شما در قسمت نظرات هستیم…

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *