پدر و مادر عزیز، نوجوان فقط دانش‌آموز نیست!!!

پدر و مادر عزیز، نوجوان فقط دانش‌آموز نیست!!!

پدر و مادر عزیز، نوجوان فقط دانش‌آموز نیست!!! چرا این جمله را گفتم؟

تا حالا به رفتار افرادی که نوجوان دارند توجه کردید…

حتی در معرفی نوجوان خود از هویت دانش‌آموزی او استفاده می‌کنند. به‌طورمثال وقتی از یک مادر یا پدر در مورد فرزندش پرسش کنیم، اغلب اوقات پاسخ‌هایی این چنین دریافت خواهیم کرد:

  • سارا کلاس دهم ریاضیه، میخواد مهندس بشه
  • علی خیلی زرنگ و درسخون 
  • آقای دکتر رو میگین، الان یازدهم تجربیه و بکوب داره درس میخونه برای پزشکی
  • مریم دختر خوبیه ولی دل به درس نمیده دائما در حال بازیگوشی 
  • و …

 

اگر از شما بخواهند فرزندتان را معرفی کنید، چه پاسخی می‌دهید؟

نوجوان کیست؟

خب اول ببینیم نوجوان کیست؟

طبق تعاریف روانشناسی، نوجوانی مرحله‌‌ای از رشد فیزیکی و روانی انسان است که بین کودکی و جوانی روی می‌دهد. این مرحله، همراه با تغییرات جسمی، اجتماعی و روانشناختی می‌باشد. در بسیاری از پژوهش‌ها نوجوانی را به سه دوره تقسیم می‌کنند:

  • نوجوانی اولیه یعنی ۱۲ تا ۱۴سالگی
  • اواسط نوجوانی یعنی ۱۴ تا ۱۶ سالگی
  • اواخر نوجوانی ۱۶ تا ۱۹ سالگی

پس از اینجا به بعد منظور ما از نوجوان فردی است که بین ۱۲ تا ۱۹ سال سن دارد.

 

ویژگی‌های دوره نوجوانی:

دوره نوجوانی همراه با رشد جسمی، جنسی، شناختی، اجتماعی، هیجانی و اخلاقی می‌باشد.

رشد جسمی و جنسی:

از ویژگی های بارز نوجوانان رشد سریع و تغییر و تحول چشمگیر جسمانی است که موجب می شود در زمان کوتاهی ساختار چهره و بدن نوجوان از حالت کودکی خارج شود و اندازه بزرگسالان را پیدا کند. این تغییر ناگهانی ممکن است با تغییراتی در رفتار نوجوان همراه باشد. ممکن است او نسبت به حاضر جدید خود پذیرش نداشته و خود را دوست داشتنی نداند. در این مرحله آشنایی با عزت نفس و راهکارهایی برای افزایش اعتماد بنفس نوجوان بسیار ضروری می‌باشد. رشد جنسی یکی از موارد مهمی است که خانواده ها باید به آن توجه کنند.

رشد شناختی:

تغییراتی که در چگونگی تفکر، استدلال و درک و فهم نوجوان صورت می گیرند، قابل توجه تر از تغییرات آشکاری است که در جنبه جسمانی آنان رخ می دهد. در این مرحله نوجوان وارد مرحله تفکر انتزاعی می شود که تا ۱۶ سالگی ادامه دارد. در این مرحله رشد شناختی، اندیشه های نوجوان، برخلاف کودک، مفروضات و احتمالات را نیز در بر می گیرد. به بیان دیگر، کودک در دنیای واقعی و زمان حال زندگی می کند، در حالی که نوجوان در دنیای فرضی و احتمالات آینده سیر می نماید.

همین امر به نوجوان اجازه می دهد تا با تصور و ترسیم جهانی برتر و مطلوب تر از آنچه هست به انتقاد از اوضاع و احوال موجود بپردازد و با سری مملو از افکار و تخیلات بلند پروازانه و قهرمانانه به استقبال ماجراجویی برود. در این مرحله آشنایی با مهارت‌هایی نظیر تفکر، حل مسئله و تکنیک‌هایی کاربردی برای حل مسائل می‌تواند به او کمک بسیار کند.

رشد اجتماعی:

می‌دانیم که انسان موجودی اجتماعی است و از ابتدای تولد با دیگران در ارتباط است. نوجوان در مسیر رشد خود با گروه هایی از جمله هم بازی ها، دوستان، هم محله ای ها، هم کلاسی ها، کارکنان مدرسه، همشهری ها در ارتباط می‌باشد، که زمینه رشد اجتماعی‌اش را فراهم می کند. نوجوانان در این سنین، به گروه همسالان، علاقه بیشتری پیدا می کنند، با آنان روابطی دوستانه و صمیمانه برقرار می سازند و دوست دارند بیشتر اوقاتشان را با آنان بگذرانند. در این مقطع زمانی مهارت‌هایی همچون همدلی، انتخاب صحیح دوستان و نحوه برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، می‌تواند او را از خطرات احتمالی دوستی با همسالان دور نگه دارد. 

رشد اخلاقی:

رشد توانایی های ذهنی در نوجوانان زمینه مناسبی را برای استدلال اخلاقی، درستکاری، و رفتارهای بهنجار اجتماعی فراهم می‌کند. یکی دیگر از ویژگی های عاطفی این دوران این است که فرد دچار سرگردانی می شود، چون بین ارزش های حاکم در مدرسه، خانواده و اجتماع هماهنگی نمی یابد و مشاهده می کند که هر یک از آنان، ارزش های متفاوتی ارائه می دهند، بنابر این در این که کدام ارزش را بپذیرد، دچار سرگردانی می شود. در این سنین کمک به شناخت ارزش‌ها و رسالت زندگی می‌تواند زندگی او را هدفمند کرده و مسیر جدیدی را پیش روی ذهنش باز کند.

 

باتوجه به ویژگی‌ها و خصوصیات خاص این دوران، می‌بایست به بعد رشد مهارت‌های فردی نوجوان توجه ویژه‌ای داشت.

 

نوجوانان نیازمند آموزش‌هایی هستند که در مدارس به آنها آموزش داده نمی‌شود!!!

برای رشد ویژگی‌های فردی و توانمندسازی نوجوان خود برنامه‌ریزی کنید.

chinese man holding a banner

برای رشد ویژگی‌های فردی و توانمندسازی نوجوان خود برنامه‌ریزی کنید. 

نوجوان شما فقط یک دانش‌آموز نیست!!!

 

 

مدرسه تابستانه سمپل

فرصتی برای توانمندسازی دختران نوجوان

برای اطلاع از شرایط  و ثبت‌نام اینجا کلیک کنید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *