هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟

آیا در مورد هوش هیجانی اطلاع دارید؟

چرا ما احساس می‌کنیم که چیزی را حس کرده ایم؟

 

ما حیوانات وحشی را رام کردیم و مدارس را رونق بخشیدیم… اما هنوز باید خودمان را رام کنیم.
اچ.جی.ولز

 

تحقیقات اخیر علمی نشان داده است اساس احساسات انسان در سال‌های اولیه زندگی رقم می‌خورد مگر اینکه زندگی آنها به طرز ناگهانی عوض شود، اکثر مردم خیلی بیشتر یا کمتر از آن چیزی که آن دوران یاد گرفته‌اند، حس نخواهند کرد.
با انجام تمرینات این مقاله، احساسات مثبت خود را افزایش خواهید داد. شما هنوز قادر هستید حدود وسیعی از احساسات را حس کنید، اگر حس شما قوی است قوی‌تر خواهد شد و اگر ضعیف است تقویت خواهد شد.

اغلب مردم فکر می‌کنند که با آموزش این جنس تکنیک‌ها که اساس آن انجام روزانه آنها می باشد هیچ گاه نباید احساس ناراحتی داشته باشند در حالی که ما باید تلاش کنیم در اکثر موقعیت‌ها احساس مثبت و خوب بودن را انتخاب کنیم.

ما همواره باید سعی کنیم زمانی را صرف حس کردن احساسات خود کنیم و به هر پیغامی که برای ما دارند گوش دهیم. احساسات شما تنها یک سری حسگر نیستند که در سرتاسر بدن شما نصب شده باشند تا شما به طور اتفاقی احساس بهتر یا بدتر داشته باشید. آنها عملاً یک بخش مهم از هوش شما هستند.

احساسات، راهی در ذهن ناخودآگاه شما هستند که می‌گویند به آنچه که در زندگی‌تان دارد اتفاق می‌افتد، باید توجه کافی داشته باشید. قرن‌های متمادی، فرهنگ غرب برای سرکوب و نادیده گرفتن عکس العمل های احساسی ارزش زیادی قائل بود. این نه تنها یک فکر و تصور اشتباه است بلکه خیلی هم خطرناک است.

مثال:

تصور کنید که شما از شخصی خواسته‌اید صبح زود شما را برای انجام کار مهمی بیدار کند. ابتدا اسم شما را زمزمه می‌کند، به آرامی صدایتان می کند و اگر بیدار نشدید سر شما فریاد می‌زند. بالاخره اگر به نتیجه نرسد شما را با لگد از رختخواب بیرون می اندازد یا یک پارچ آب سرد بر روی صورتتان خالی می‌کند تا بالاخره پاسخ بیدار شدن را از شما دریافت کند.

این نوع بیدار کردن خالی از ظرافت و بی‌محابا، برای بسیاری از مردم، که پیغام های حسی خود را در طول زمان به فراموشی سپرده اند، اتفاق می‌افتد؛ غرق کردن خود در کار، نوشیدن مشروبات الکلی، پرخوری و مصرف مواد مخدر به جای مقابله درست با احساسات ناراحت کننده راه های گوناگونی است که مردم انتخاب می‌کنند.

هرچقدر آنها بیشتر احساسات خود را پس بزنند این احساسات قوی تر شده باعث بروز و عکس العمل هایی نظیر افسردگی پرخاشگری و خشونت و امراض گوناگون خواهد شد که قابل نادیده گرفتن نیست.

خوشبختانه اکنون همه چیز در حال عوض شدن است. با وجود کتاب های گوناگون و دوره های آموزشی مختلف پیرامون “هوش هیجانی” هم علم و هم جامعه به اهمیت آگاهی از عمیق‌ترین و درونی‌ترین احساس پی برده‌اند.

EQ یا هوش هیجانی خود را افزایش دهید.

 

خوشحالی از رشد یک انسان در جهان کنونی شامل نادیده گرفتن هیجانات نیست بلکه یاد گرفتن این است که چگونه این هیجانات را هدایت کنیم.
آنونیس

مشاهده و درک احساسات ناراحت کننده به ما یاد می دهند که چگونه مثل یک انسان رشد کنیم. هیجانات همان حس ششم ما هستند که در طول زمان تغییر می کنند. زیرا هم ما و هم زندگی ما در طی زمان دستخوش تغییر و تحول است.
بسیار مهم است که شما بین تصاویر و صداهایی که از ذهن شما، بر اثر احساسات ناشی از عکس العمل های ناخودآگاه، به وجود می‌آید و آن احساسات عمیقی که برای شما پیغام های مهمی دارند و شما بایستی از آنها یاد بگیرید، تفاوت قائل شوید.

وقتی یک هیجان ناراحت کننده را حس می‌کنید با صحبت‌هایی که با خود در ذهنتان می کنید، تصاویری که در ذهن خود می سازید حتی روش استفاده از بدنتان، آن هیجان را عوض کنید. اگر هیجان دوباره بازگشت پیام مهمی از ذهن ناخودآگاه شما برایتان دارد.

به طور مثال: مجسم کنید که یک مطلب را به صورت کامل و بی عیب و نقص ارائه نموده‌اید و احساس بهتری به دست آورده‌اید. در این صورت نگرانی شما غیر ضروری بوده است. اما اگر بعد از اینکه تصور کردید به صورت کامل و بی‌عیب و نقص مطلب را ارائه کرده‌اید، اما احساس ناراحت کننده شما عوض نشد در این صورت نیاز دارید که از خود بپرسید که:

“من به چه چیزی در اینجا باید توجه کنم؟ این احساس چه پیغامی برای من دارد؟”

هر چه بیشتر در ایجاد رابطه با احساسات خود تلاش کنید، بیشتر زندگی خود را کنترل می کنید و خیلی سریع‌تر می‌توانید به پیام های فرستاده شده عمل کنید. به این طریق شما از نظر احساسی باهوش تر خواهید شد.

از احساس خود درس بیاموزیم.

 

هیچ دانشی بدون احساس وجود ندارد.

آرنولد بنت

یکی از چیزهایی که ما متوجه شدیم آن است که نشانه‌های واقعی تغییر انسانها، لحظه‌ای است که آنها از سرکوب احساسات خود خودداری می‌کنند و به جای آن به پیغام هایی که دارند گوش می کنند.

در اینجا به برخی از این پیغام‌های احساسی که بسیار متداول هستند و تقریبا ما هر روز آنها را دریافت می‌کنیم اشاره می‌کنیم:

خشم و عصبانیت:

این احساس خشم علامت آن است که قوانینی که برای خود وضع کرده‌ایم مورد هجوم قرار گرفته است؛ کار یا به وسیله خودمان یا به وسیله شخص دیگری؛ پیغام این است به قوانینی که فکر می‌کنیم صحیح است عمل کنیم و قوانینی را که نمی‌توانیم عوض کنیم آنها را بپذیریم.

ترس:

یک هشدار است و معنی آن این است که اتفاق بدی خواهد افتاد، بنابراین خودتان را آماده کنید. اگر شما احساس می کنید که آماده هستید و این احساس ترس را در وضعیت نرمال تجربه می کنید این یک هشدار پیرامون یک خطر فیزیکی است.

ناکامی:

وقتی باور دارید که در زمانی مشخص به نتایج دلخواهتان دست خواهید یافت اما در زمان مورد نظر به نتیجه مورد نظر نمی رسید، احساس شکست و ناکامی خواهید کرد. پیغام آن است که مدت زمانی را برای رسیدن به هدف اضافه کنید و یا راهکار رسیدن به آن را عوض کنید. زمانی که بدین صورت عمل کنید، می‌توانید هدف را در نظر نگیرید و آن را حذف کنید و یا راه کارتان را برای رسیدن به هدف عوض کنید.

گناه:

زمانی به وجود می‌آید که زندگی شما با استانداردها و اصولی که برای خودتان در نظر گرفته اید مطابقت ندارد. پیغام احساس گناه این است که دوباره این کار را انجام نده و هر کاری را که لازم است تا درستش کنی، انجام بده.

غمگینی:

نتیجه آن است که چیزی در زندگی ما گم شده است. حال چیزی را گم کرده باشیم یا با شخصی که دوستش داریم نتوانیم تماس بگیریم. پیغام برای هر دو این است که قدر چیزهایی که گم کرده ایم را بدانیم و برای چیزهایی که داریم شکرگزار باشیم. در بعضی مواقع پیغام ممکن است این باشد که برای به دست آوردن آن بجنگ! این موضوع در مواقعی که ما عاشق خود را گم می‌کنیم یا از رویاهایمان دست بر می‌داریم اتفاق می افتد.

اگر شما نتوانید آنچه را که در بالا فهرست بندی کردیم در احساسات خود پیدا کنید و مطالب نوشته شده در بالا مطابق با وضعیت شما نباشد این تمرین به شما کمک می کند تا به پیغام های مهم احساسات خود گوش فرا دهید…

دانش و خرد هیجانی

این تمرین را قبل از انجام دادن با دقت بخوانید…

۱٫ احساسی که باعث ناراحتی شما شده است را مشخص سازید. در مورد اینکه “چرا” چنین احساسی دارید فکر کنید؛ خود را از این احساس منحرف نکنید، فقط بر روی احساس تمرکز کنید. در کدام قسمت از بدن خود این احساس بد را دارید؟ آیا در زمانها یا در وضعیت‌های به خصوصی یا بر اثر ملاقات اشخاصی این احساس ناراحتی در شما به وجود آمد؟

۲٫ از خودتان سوال کنید که این احساس پیرامون چیست؟ چه پیغامی برای شما دارد؟ اگر مطمئن نیستید بهتر است حدس بزنید.

هر چیزی که حدس می زنید به طور حتم از خود شهودی شما است.

۳٫ به ذهن ناخودآگاه خود اجازه دهید متوجه بشود پیغامی را دریافت کرده‌اید، حال هر پیغامی که باشد. اگر باید عملی را انجام دهید به خود قول دهید که آن را هرچه زودتر انجام دهید. ایده‌آل آن ظرف ۲۴ ساعت آینده است.

۴٫ شما خواهید فهمید که به طرز صحیحی احساس را مشخص کرده‌اید و پیغام آن این است که وقتی احساس ناراحتی شروع می شود آن احساس را به پشت سر خود ببرید. در این صورت حس اعتماد به نفس و احساس خوب به پیش روی شما می آید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *