مهارت آموزی کلید ایجاد اشتغال است

مهارت آموزی کلید ایجاد اشتغال است

کار کردن و داشتن شغل از ضروریات فردی و اجتماعی است. هر انسانی سرانجام باید عهده دار شغلی شود، تا بتواند علاوه بر اداره زندگی خود، به جامعه نیز خدمت نماید. دوام جامعه نیز به میزان کار افراد بستگی دارد و جوامعی بیشتر پیشرفت می کنند که افراد آن در ایجاد اشتغال و کارآفرینی کارآمدتر باشند.

 

اینجاست که نقش قانون‌گزاران، مسئولین و کارآفرینان در جامعه برجسته تر می شود. یکی از عوامل مهمی که شدیداً بر زندگی انسان و سلامت فرد، خانواده و جامعه تاثیر می گذارد اشتغال است.

اثرات مثبت اشتغال

۱- شناخت نقاط قوت و ضعف

 

کار کردن موجب شناخت توانایی ها و محدودیت ها در فرد می شود و هر فردی در مقایسه با دیگران می تواند به نقاط ضعف و قوت خود واقف شده و در جهت رفع محدودیت های خویش تلاش نـــماید و در رقابت با دیگران به موفقیت هایی نیز دست پیدا کند.

 

۲- استقلال

 

استقلال نیز از دیگر پیامدهای مثبت اشتغال است. از این طریق است که فرد موجودیت واقعی خویش را اعلام می دارد و توانایی ها و امکاناتش را به دیگران می شناساند. همه این دستاوردها به طور مستقیم در کسب اعتماد به نفس، احساس ارزشمندی و افزایش سلامت روانی فرد در خانواده و جامعه و در نهایت رسیدن به کمال انسانی نقش داشته و این تأثیر غیر قابل انکار است.

 

۳- کسب جایگاه اجتماعی

 

از آنجا که فرد شاغل بعنوان عضو مفیدی از جامعه صاحب مقام و منزلت و جایگاهی در محل کار و جامعه می شود و این جایگاه برایش احترام، استقلال فکری و اقتصادی، خودباوری و اعتماد به نفس، موفقیت، احساس ارزشمندی و از همه مهمتر رفع نیازها و احتیاجات مادی، معنوی و فکری را به دنبال دارد، می توان گفت شرایط لازم برای رسیدن به سلامت روانی را داراست و فرد سالم می تواند خانواده ای سالم را بنا نماید، که فرزندان این خانواده بر اساس تجربیات دوران زندگی خویش در محدوده خانواده، بتوانند کارآفرینان و آینده سازان جامعه باشند و به این ترتیب به ارتقاء سلامت روانی جامعه کمک نمایند.

 

لزوم آموزش های مهارتی برای ایجاد اشتغال

در سراسر دنیا نظام های آموزشی یک سلسله مراتب مشخصی دارند. در کشور ما نیز برای آموزش چندین متولی وجود دارد. اولین متولی وزارت آموزش و پرورش است که طبیعتا کودکان با رفتن به مدرسه آموزش خواندن و نوشتن را شروع می کنند و تا پایان مقطع متوسطه آن را ادامه می دهند . دومین متولی آموزش وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری است و یکی از مهمترین دغدغه های جوانان و والدین آنها ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل تا مقاطع بالاتر است.

در کشور ما در طول سی سال گذشته رشد کمی دانشجویان از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است. اما کیفیت تحصیلات دانشگاهی با همه اهمیتی که دارند، با نیازهای بازارکار سازگار نبوده است. به طوریکه این امر منجر به بروز یکی از معضلات اساسی کشور با عنوان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی شده است.

در این خصوص تحقیقات نشان می دهد که ۷۰ درصد از بیکاران دانشگاهی فاقد مهارتهای لازم و تعدادی از آنها هم که دارای تخصص می باشند، فاقد روحیه کارجویی و کار آفرینی هستند. به نظر می رسد در شرایط کنونی که گرفتن شغل های پشت میز نشینی و استخدامی بسیارسخت شده است پرداختن به مهارت و کارآفرینی می تواند در یافتن شغل مناسب برای افراد راه حل مناسبی باشد.

 

یکی از دلایل اصلی مشکل اشتغال، کم توجهی جوانان و والدین به آموزش مهارتهای فردی- سازمانی

و فقدان مهارتهای مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار می باشد.

آموزش های مذکور شامل خودسازی فردی و انجام فعالیتهای کار محور است و با توجه به اینکه در محیطی مشابه فضای واقعی کسب و کار انجام می شود، می تواند فرد را برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار آماده نماید و کارآیی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد.

معمولا اولین آموزش از خانواده شروع می شود ولی پدر و مادر که دلسوز ترین و نزدیکترین فرد به فرزندشان هستند، آینده شغلی فرزندان خود را اغلب در انتخاب مدرسه یا دانشگاه خوب می دانند و کمتر به آموزش های مهارتی و شغلی و یا پرورش خلاقیت و نوآوری در کودکان خود توجه می کنند.

 

کن رابینسون یکی از بزرگترین تحلیل گران حوزه آموزش در جهان می گویند:

“خلاقیت چیزی شبیه سواد است.

نداشتن خلاقیت با بیسواد بودن فرقی ندارد .

البته فرزندان ما خلاق به دنیا می آیند این ما هستیم که خلاقیت آنها را از بین می بریم.”

 

 

برای حل مشکل اشتغال باید جوانان را هم زمان با مدرسه، دانشگاه و دوران فارغ التحصیلی به آموزش‌های لازم نیز مجهز کنیم. در واقع خصیصه این آموزشها نوعی پرورش کارآفرین است. به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص قادر خواهند بود که فرصت‌های شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت یک فرصت شغلی جدید ایجاد نمایند.

 

ما  معتقدیم مشکل اشتغال وجود ندارد اگر تخصص داشته باشید. زندگی شغلی افراد باید مولد و همراه با توسعه مستمر مهارت ها باشد تا قادر شوند با سرعت تغییر هماهنگ شوند و به آسانی از یک شغل به شغل دیگر حرکت کنند.

دولت‌ها،‌کارفرماها و افراد باید به آموزش شغلی و ارتقاء مهارت، به عنوان سرمایه گذاری پایدار برای آینده نگاه کنند، نه هزینههایی که باید به حداقل برسد. داشتن مهارت برای موفقیت اقتصادی و اجتماعی افراد ضروری است. کارفرمایان باید کارکنانشان را ترغیب نمایند که مهارت های بیشتری کسب کنند. محیط های کاری باید افراد را تشویق کند تا از پتانسیل شان در توسعه خود و کارشان استفاده کنند.

اثرات توسعه مهارت های فردی و سازمانی برای کارفرمایان:

 • افزایش بهره وری
 • بهبود عملکرد
 • افزایش سود آوری

اثرات توسعه مهارت های فردی و سازمانی برای جامعه:

 • ارتقاء سلامتی
 • افزایش مشارکت
 • افزایش تحرک
 • انسجام اجتماعی

اثرات توسعه مهارت های فردی و سازمانی برای افراد

 • تسهیل در ورود به شغل
 • پایداری شغل
 • توانایی حرکت میان شغل ها
 • افزایش نرخ موفقیت شروع به‌کار
 • ‌افزایش سطح دستمزد
 • افزایش میزان رضایت
 • کیفیت بالای شغل

اثرات توسعه مهارت های فردی و سازمانی برای اقتصاد

 • افرایش بهره وری و رقابت پذیری
 • افزایش اشتغال و کارآفرینی 
 • کاهش رکود اقتصادی

ارتقا مهارت افراد یک برد واقعی برای اقتصاد، جامعه، کارفرما و البته خود افراد است. ارتقاء مهارت به افراد در ورود به شغل ، حفظ شغل و خروج از بازار کار و رفتن به سمت مشاغل بهتر کمک می کند.

داشتن مهارت و قابلیت های کافی برای مشارکت نه فقط در زندگی شغلی بلکه در زندگی اجتماعی و شهروندی افراد حیاتی است.

مهارت، اساس انسجام اجتماعی است که بر دموکراسی،‌ درک متقابل،‌ احترام به تفاوت‌ها، مسئولیت پذیری،‌ خلاقیت،‌ آزادی و مهارت های بین فردی مبتنی است و برای رسیدن به خوشبختی و تکامل فردی ضروری هستند.

 

مهارت آموزی کلید ایجاد اشتغال است

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *