عادات افراد با طرز فکر ثابت

عادات افراد با طرز فکر ثابت

در مقاله قبل در مورد دو طرز فکر ثابت و رشد صحبت کردیم. در این مقاله سعی داریم تا عادات افراد با طرز فکر ثابت رو مورد بررسی قرار بدیم.

 

 

برای آشنایی با طرز فکر رشد و ثابت این مقاله را مطالعه فرمایید.

 

بر طبق تحقیقان خانم کارل دوک، روانشناس معروف قرن بیست ویکم، دیدگاهی که برای خودمان انتخاب می کنیم، به شدت روی شیوه زندگیمان اثر می گذارد.

طرز فکر ما مشخص کننده شکست یا موفقیت ما در زندگی است.

عادات افراد با طرز فکر ثابت:
۱- افراد با توانمندی‌هاشون به دنیا می‌آیند.
از نظر افراد با طرز فکر ثابت، توانایی‌ها ذاتی و غیر قابل تغییر هستند.
این افراد یا کاری را که از عهده انجام آن برمی‌آیند انجام می‌دهند یا آن کار را رها می‌کنند.
از نظر آنان اگر کاری را نمیشه انجام داد پس قابل یادگیری هم نیست و تلاش برای انجام آن بی‌فایده است.

۲- انگیزه‌ای برای رشد و پیشرفت ندارند.
افراد با طرز فکر ثابت انگیزه‌ای برای رشد و پیشرفت ندارند. این افراد شرایط را همانگونه گه هست پذیرفته‌اند و اعتقادی به تغییر شرایط ندارند!!!
از نظر افراد با طرز فکر ثابت تلاش برای بهبود شرایط بی‌نتیجه است و تلاش برای احمق‌هاست!!!

۳- از شکست خوردن می‌ترسند.

تمرکز افراد با طرز فکر ثابت بر روی نتیجه است و همیشه به دنبال دستیابی به نتایج عالی هستند. این افراد چنانچه به نتیجه دست پیدا نکنند خود را شکست خورده می‌دانند و از شکست می‌ترسند.

۴- انتقادپذیر نیستند.
برای افرادی که طرز فکر ثابت دارند، انتقاد یهنی من به اندازه کافی خوب نیستم. بنابراین این افراد انتقادپذیر نیستند و معمولا در زمان مواجهه با انتقاد از آن فرار می‌کنند و یا آن را توجیه می‌کنند.

۵- تظاهر به باهوش بودن
افرادی که طرز فکر ثابت دارند همواره در تلاشند تا به دیگران ثابت کنند، افراد باهوشی هستند. از نظر آنان هوش ثابت است و افراد ذاتا باهوش هستند. بنابراین همواره در بازی‌هایی وارد می‌شوند تا خود را باهوش و برنده معرفی کنند.

۶- انجام دادن کارهای ساده

چالش‌ها برای افرادی که طرز فکر ثابت دارند ناامن هستند. بنابراین این افراد همواره در تلاشند تا ساده‌ترین کارها را انجام دهند و در روند انجام آن با چالش‌ها روبرو نشوند.

۷- انجام کارهای تکراری
افراد با طرز فکر ثابت از انجام دادن کارهای جدید فراری هستند و چرا؟ چون اگر بخواهند کار جدیدی را امتحان کنند، ممکن است در انجام این کار شکست بخورند و این شکست پیش خودشان به معنی احمق بودن یا بی استعداد بودن آن ها است.
۸- ناتوانی در برابر بیماری‌ها
طرز فکر ثابت در سلامتی هم تاثیر گذار است، برای مثال افرادی که طرز تفکر ثابت دارند وقتی اختلالی در سلامتی شان رخ می دهد به کلی خود را می بازند و احساس می کنند تا آخر عمر در این بیماری باقی می مانند و نمی توانند تغییر کنند.

نکته طلایی:

همه ما قسمتهایی از تفکر ثابت و تفکر رشد را همزمان داریم، ممکن است فردی در زمینه ارتباطات تفکر رشد داشته باشد و در زمنیه تربیت فرزند تفکر ثابت داشته باشد. 
چند مثال از طرز فکر ثابت را در خودتان یا اطرافیان شناسایی کنید و بررسی کنید اگر نوع طرز فکر خود را نسبت به آن موضوع تغییر دهید، چه اتفاقاتی برایتان رخ خواهد داد؟
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *