شناخت انواع سبک‌ یادگیری

شناخت انواع سبک‌ یادگیری

  • آیا شما با انواع سبک‌ یادگیری آشنا هستید؟
  • آیا سبک یادگیری خودتان را شناسایی کرده‌اید؟
  • آیا مزیت‌ها و معایب سبک یادگیری خود را می‌شناسید؟

روش یادگیری هر فردی متفاوت است. برخی از افراد با شنیدن بیشتر یاد می گیرند، در حالی که برخی دیگر یادگیرنده های دیداری هستند. اکثر افراد با ترکیبی از سبک های یادگیری بهتر یاد می گیرند.

فرقی نمی‌کند شما یک دانش آموز باشید یا فردی که در تلاش هستید تا با یادگیری مفاهیم آموزشی کیفیت زندگی خودتان را بهبود بخشید، فهمیدن سبک یادگیری تان به شما نشان می‌دهد که چطور قدرت یادگیری‌تان را در زمینه‌های مختلف افزایش دهید.

سبک های یادگیری متفاوت

برای تشخیص سبک‌ یادگیری تان، ابتدا با انواع سبک‌ یادگیری آشنا شوید. هفت سبک‌ یادگیری متفاوت وجود دارد که مشترک هستند:

۱-دیداری

۲- شنیداری

۳- کلامی

۴- جنبشی

۵- منطقی

۶- اجتماعی 

۷- انفرادی

برای دریافتن اینکه سبک‌ یادگیری شما کدام است، سبک‌های مختلف را امتحان کنید.

یادگیری دیداری را تجربه کنید:

در ابتدا می توانید با سبک دیداری شروع کنید که در آن از تصاویر و عکس‌ها استفاده می شود. از خودتان بپرسید که آیا برای کمک به فهم موضوعات مهم، می توانید به تصاویر اتکا کنید؟

برای مثال، هنگامی که در حال خواندن کتاب زیست هستید، جداول برایتان مفیدتر است یا توضیحاتی که درباره آنها نوشته شده؟

تلاش کنید تا به موضوعاتی که در حال یادگیری‌شان هستید تصاویر بیشتری اضافه کنید. اگر برای امتحان تاریخ مطالعه می کنید، جدولی بکشید که موضوعات کلیدی را نشان دهد. اگر این کار مفید بود، ممکن است یادگیرنده دیداری باشید. یادگیرنده های دیداری اغلب غریزی هستند. مثلا وقتی به خودتان می آیید می بینید که در حال خارج شدن از آسانسور هستید و دقیقا می دانید به کدام طرف باید بروید.

یادگیری شنیداری را تجربه کنید:

این سبک به معنای آن است که با صدا و موزیک بهتر یاد می گیرید. اگر در این باره مطمین نیستید، به جلسات مطالعه تان صدا را اضافه کنید. برای شروع می توانید متن های انتخابی‌تان را با صدای بلند بخوانید.

اگر برای درک مفاهیم باید آنها را با صدای بلند بخوانید، احتمالا یادگیرنده شنیداری هستید. برای امتحان کردن این سبک یادگیری، مفاهیم مهم را با صدای بلند برای هم کلاسی‌هایتان بخوانید تا ببینید که آیا شنیدن مفاهیم برایتان مفید است یا خیر.

آیا در حین خواندن کتاب با دیگران هم صحبت می کنید؟ این کار نشاندهنده یادگیری شنیداری است.

دفعه بعدی که خواستید مطالعه کنید، برای حفظ کردن مطالب، آنها را با ریتم بخوانید. مثلا جملات را با آهنگ و ریتم بخوانید که مانند شعر شود. اگر این کار برایتان مفید بود، احتمالا یادگیرنده شنیداری هستید.

از طریق کلمات یاد بگیرید:

یادگیرنده های کلامی با کلمات راحت تر هستند هم گفتاری و هم نوشتاری. اگر شما خواننده مشتاقی هستید، احتمالا با یادگیری کلامی راحتید. برای شما، خواندن یکی از موثرترین روش ها در جهت نگهداری اطلاعات است.

از خودتان بپرسید که آیا بیشتر با شنیدن یک مقاله راحت تر هستید یا با نشان دادن آن؟ یادگیرنده های کلامی اغلب اوقات بر فعالیت ها و پروژه های گروهی تاکید دارند.

هنگامی که مطالعه می کنید، آیا در متن خط و نشانه می کشید؟ این کار یکی از نشانه های یادگیرنده های کلامی است که آن را ترجیح می دهند.

یادگیرنده های کلامی از اصطلاحات مشترکی استفاده می کنند:

  • کلمه به کلمه به من بگو
  • بیا بعدا صحبت کنیم
  • احتمالا شما هم چنین چیزی را خواهی گفت
  • به عبارت دیگر

برای یادگیری از حرکت استفاده کنید:

یادگیری جنبشی نوع دیگری از سبک های یادگیری است. یادگیرنده های جنبشی بر دست ها، لامسه، و فعالیت های فیزیکی متکی هستند. حرکت کلید نگهداری اطلاعات برای یادگیرنده های جنبشی است.

اگر فکر نشستن هنگام کنفرانس دادن شما را عصبی می کند، ممکن است با فعالیت های فیزیکی بهتر یاد بگیرید. آیا همیشه بی قرار هستید؟ این هم نشانه دیگری است.

برای درک این موضوع که یادگیرنده جنبشی هستید یا خیر، چندین حرکت به کارهای روزانه تان اضافه کنید. ایستادن هنگام مطالعه را امتحان کنید.

تا جایی که ممکن است از اشیای فیزیکی زیادی استفاده کنید. استفاده از فلش کارت را امتحان کنید؛ با این کار، می توانید با حرکات دست و فلش کارت ها اطلاعاتتان را مرور کنید.

منطق را بررسی کنید:

سبک‌ یادگیری دیگری که می توانید آن را تجربه کنید، یادگیری منطقی است. یادگیرنده های منطقی حل کننده‌های پازل هستند که استفاده از استدلال و سیستم‌هایی برای پیدا کردن جواب‌ها را ترجیح می دهند. افرادی که در ریاضی خوب هستند اغلب یادگیرنده های منطقی هستند.

برای تعیین اینکه آیا یادگیرنده منطقی هستید، روش فکر کردنتان را دوباره سازمان دهید. به جای نگاه کردن به کل یک عکس، به هر بخش آن به صورت جدا نگاه کنید.

برای مثال، اگر در حال مطالعه جنگ جهانی دوم هستید، فقط به این فکر نکنید که چه کسی جنگ را برد. زمانی را برای فکر کردن درباره چرایی و چگونگی آن هم صرف کنید.

در ارتباط بودن یکی از کلیدهای یادگیری منطقی است. اگر به صورت غریزی خط هایی بین موضوعات مختلف می کشید، احتمالا یادگیرنده منطقی هستید.

با دیگران یاد بگیرید:

بعضی افراد زمانی بهتر یاد می گیرند که در تعامل با سایر افراد باشند. یادگیرنده های اجتماعی در گروه یا حداقل با یک فرد دیگر بهتر یاد می گیرند. اگر ترجیح می دهید که با دیگران یاد بگیرید، احتمالا یادگیرنده اجتماعی هستید.

آیا از چشم انداز پروژه گروهی هیجان زده می شوید؟ یا از مطالعه به تنهایی می ترسید؟

اگر این چنین است، احتمالا یادگیرنده اجتماعی هستید.

برای اینکه متوجه شوید یادگیری اجتماعی برای شما موثر است یا خیر، یک گروه مطالعاتی تشکیل دهید. از یک یا دو نفر از هم کلاسی‌هایتان بخواهید تا بعد از کلاس برای با هم کار کردن روی مواد درسی به شما بپیوندند.

اگر هم کلاسی‌هایتان در اکثر مواقع از شما می خواهند تا دروسی که متوجه نشده‌اند را برایشان توضیح دهید، نشانه این است که یادگیرنده اجتماعی هستید. مردم متوجه می شوند که توضیح مطالبی که در حال یادگیری‌شان هستید را دوست دارید.

یادگیری انفرادی را تمرین کنید:

نوع دیگری از سبک یادگیری، یادگیری انفرادی است. یادگیرنده های انفرادی زمانی بهتر کار می کنند که مستقل باشند. اگر شما هم بدون کمک دیگران موثرتر عمل می کنید، احتمالا یادگیرنده انفرادی هستید.

آیا از گذراندن زمان با انعکاس دادن یک موضوع لذت می برید؟ این نشانه ای است که یادگیرنده انفرادی هستید.

به جای تلاش برای حفظ کردن صرف اطلاعات، یادگیرنده های انفرادی دوست دارند که بنشینند و زمانی را به فکر کردن درباره جنبه های آن موضوع صرف کنند.

یادگیرنده های انفرادی اغلب اوقات دوست دارند تا برای زمانشان برنامه ریزی کنند. آنها معمولا برای اکثر جنبه های زندگی شان، اهداف شخصی دارند.

حالا که با انواع سبک‌های یادگیری آشنا شدید، سعی کنید سبک‌های مختلف را تجربه کنید تا در مقالات آینده روش مطالعه هر سبک را برای شما توضیح دهیم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *