راهکارهای کنترل استرس برای مدیران

 

 • تابحال شده که به عنوان مدیر یک مجموعه تحت شرایط سختی قرار بگیرید؟
 • آیا در شرایطی هستید که استرس زیادی دارید؟
 • آیا سرشار از هیجانات منفی هستید و نمی دانید که چطور از عهده حجم کاری زیاد و هیجانات منفی ناشی از آن برآیید؟

شما تنها نیستید. بدانید که اکثر مدیران احساسات شما را درک می کنند.

 

مدیریت و البته رهبری در قرن بیست و یکم، امری پیچیده و چالش برانگیز است. می توان گفت به عنوان یک مدیر ، اکثر اوقات کارها را به درستی انجام می دهید، اما گاهی اوقات، چنان اتفاقات غیر منتظره ای رخ می دهد که دیگر قادر به کنترل کردن شرایط نیستید. آیا این موقعیت ها را تجربه  کرده اید؟

بسیار خب، ابتدا باید هیجانات خود را در موقعیت های دشوار مدیریت کنید؛ به این نحو که از عکس العمل های روزانه تان فراتر رفته و با دقت به این موضوع فکر کنید که چه اتفاقی رخ داده و چطور می توانید این موقعیت را به بهترین شکل مدیریت کنید.

همانطور که می بینید، اوقاتی وجود دارند که شما به عنوان یک رهبر مورد آزمون قرار می گیرید، اغلب اوقات هم این آزمون زمانی است که اصلا انتظارش را ندارید.

مهمترین اقدامی که باید انجام دهید، کارکردن روی مهارت های خودرهبری است. اگر شما نتوانید خودتان را رهبری کنید، هرگز نمی توانید رهبر موفقی برای دیگران باشید.

مهمترین اقدامی که باید انجام دهید، کارکردن روی مهارت های خودرهبری است.

ده راهکار زیر به شما کمک می کند تا در موقعیت های مختلف بتوانید عملکرد درستی داشته باشید:

 • به یاد داشته باشید که همواره گزینه مناسبی برای انتخاب دارید.

نفس عمیق بکشید و به خودتان زمانی برای فکر کردن بدهید. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات بزرگترین مشکل ممکن است به بزرگترین شانس تان تبدیل شود. رفتاری را انتخاب کنید که شما را فرد بهتری می کند؛ رفتارهایی که با ارزش های شما هماهنگ بوده و آنچه مورد پسند شما است را منعکس کنند.

 • از دیدگاه رشد دهنده ای استفاده کنید.

این دیدگاه، رشد و یادگیری را تضمین می کند. اما یک دیدگاه ثابت، مانع رشد و پرورش تان می شود. در نهایت خودتان را درحالی می یابید که دیگران را سرزنش می کنید. در واقع، دیدگاه ثابت روی خودباوری تان تاثیر گذاشته و شما بازنده هستید.

 • در مقابل مشکلات ایستادگی کنید.

به یاد داشته باشید که مقابله با مشکلات و ناکامی ها، مقاومت تان را افزایش می دهد و برای چالش های آینده مهارت بیشتری کسب می کنید.

 • چالش ها را مثبت تفسیر کنید.

آنها را فرصتهایی ببینید که می توانند باعث ارتقای شما شوند. پس همیشه بر نکاتی تمرکز کنید که از این موقعیتها یاد گرفته اید.

 • توانمندی هایتان را گسترش دهید. شما فقط یک بار زندگی می کنید.

 • همیشه یادگیری را در اولویت اول قرار دهید.

حتی هنگامی که کارها به سختی پیش می رود، بر آنچه یاد می گیرید و اینکه چطور می توانید بهتر عمل نمایید تمرکز کنید. این کار به شما در مسیر رشدتان انگیزه می دهد.

 • چالش ها و امکاناتتان را به کاری که علاقه مند هستید ارتباط دهید.

برای مشخص کردن علایقتان زمان بگذارید و برنامه ریزی کنید که چطور آنها را پرورش دهید.

 • به دنبال بازخوردهای مفید باشید.

به پیام هایی که زندگی برایتان می فرستد، دقت کنید. به آنها توجه کنید و از آنها یاد بگیرید. باهوش باشید و افراد قابل اعتماد را پیدا کنید و از آنها بخواهید تا نقاط ضعف شما را بگویند. و بعد از آگاهی از آنها در جهت بهبودشان قدم بردارید.

 • هرگز ناامید نشوید.

همیشه به دنبال راهکارهای بهتر برای یادگیری بیشتر باشید و راه خود را از میان موانع طی کنید. هرگز ناامید نشوید. هرگز! به این نحو، از رهبری که در آینده می شوید، متعجب خواهید شد.

 

 

نویسنده و مترجم: هیئت تحریریه سمپل

منبع : thinkstrategicforschools.com

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *