به وقت کتاب- اثر مرکب

به وقت کتاب- اثر مرکب

” اثر مرکب ” کتابی است که در این به وقت کتاب به آن خواهیم پرداخت. به وقت کتاب مجموعه مقالاتی است که در آن قصد داریم به معرفی کتاب‌های کاربردی و آموزنده بپردازیم.

اثر مرکب یکی از کتاب‌های برتر در حوزه توسعه و بهبود مهارت‌های فردی است. این کتاب با زبانی ساده و روان به بیان یکی از اصول مسیر موفقیت می‌پردازد. 

اگر به دنبای کسب موفقیت هستید …

اگر می‌خواهید موفق‌تر از امروز باشید…

و یا حتی موفق‌تر از چیزی که تصورش را می‌کنید این کتاب را مطالعه کنید.

 

درباره نویسنده:

 

 

نویسنده کتاب اثر مرکب، دارن هاردی ناشر و مدیر مسئول نشریه موفقیت در امریکا می‌باشد. و بیش از دو دهه به عنوان سرآمد صنعت پیشرفت شخصی شناخته شده است. او یک سخنران محبوب و برجسته است و به صورت منظم در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی حضور دارد. دارن متعهد است تا به دیگران کمک کند تا با بهره‌مندی از تمام پتانسیل‌هایشان بتوانند ثروتمندتر و رضایت‌بخش‌تر زندگی کنند. 

او مدیریت دو شبکه تلویزیونی مرتبط با پیشرفت شخصی را برعهده دارد؛ شبکه مردم و شبکه آموزش موفقیت. این دو شبکه بالغ بر هزاران برنامه تلویزیونی را با شرکت بسیاری از متخصصان و کارشناسان تراز اول دنیا در حوزه موفقیت تولید کرده‌است. دارن هاردی به واسطه موقعیتش در نشریه موفقیت سالانه با افراد موفق همچون کارآفرینان، ورزشکاران موفق، قهرمانان المپیک، مدیران برتر صنعت و … به مصاحبه پرداخته و اصول موفقیت آنان را آموزش می‌دهد.

 

اثر مرکب چیست؟

اثر مرکب، اصل درو کردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه است. 

به زبان ساده‌تر اثر مرکب، اقدام های کوچکی هستند که به چشم نمی آیند و در طول زمان مرکب می شوند و نتایج بزرگ پدید می آورند.

در این حالت نتایج سریعا بدست نمی‌آیند بلکه استمرار در مسیر باعث ایجاد نتایج شگفت‌انگیز می‌شود. 

در ادامه خلاصه‌ای از فصل‌های مختلف کتاب را برای شما آورده‌ایم.

 

اثر مرکب در عمل

به عنوان مثال اگر فردی روزانه ۱۰ صفحه کتاب بخواند در پایان یک سال چیزی حدود ۲۰ جلد کتاب را مطالعه کرده است، فقط با مطالعه روزانه ده صفحه!!!

بنابراین در پایان سال این فرد دارای دانش و اطلاعات گسترده‌تری می‌باشد که با بکارگیری آن در مسیر زندگی‌اش می‌تواند رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

در کتاب اثر مرکب ، نویسنده تاکید بر اجرای این قانون ساده در تمام مسیر زندگی دارد. مهم نیست شما از این قانون برای ارتقای سلامتی‌تان استفاده می‌کنید یا بهبود روابط، وضعیت مالی یا هر چیز دیگری؛ مهم این است که این تغییرات نامحسوس هستند. مهم این است که این گام‌های کوچک و به ظاهر کم اهمیت به صورت مداوم و در طی زمان اتفاق بیفتد. 

انتخاب کوچک و هوشمندانه + ثابت قدمی = تغییرات بنیادی

مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.

اثر مرکب در انتخاب‌ها

انتخاب‌ها ریشه‌ی دستاوردهای شماست. هر انتخابی هرچند به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت در طی زمان در مسیر موفقیت‌تان تاثیر شگرف خواهد داشت. از امروز بکوشید تا با انتخاب‎‌های هوشمندانه در مسیر رشد و پیشرفتت حرکت کنید. هر انتخاب‌تان رفتاری را شروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود . اگر انتخاب اشتباهی باشد مجبور خواهید بود مجددا همه چیز را از اول شروع کنید. اگر اصلا انتخابی نکنید در واقع انتخاب کرده‌اید که دریافت کننده‌ی منفعلی از هر چیزی باشید که سر راه‌تان قرار می‌گیرد. در واقع شما انتخاب‌هایی می کنید و بعد انتخاب‌هایتان شما را می سازند.

 

هرتصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند.

 

 

از امروز تصمیم بگیرید که صددرصد مسئوولیت زندگی‌تان را برعهده بگیرید. تمام عذر و بهانه‌هایتان را نابود کنید. این واقعیت را بپذیرید که وقتی مسئوولیت شخصی انتخاب هایتان را برعهده بگیرید از بند انتخاب‌هایتان رها می‌شوید.

اثر مرکب و عادت‌ها

افراد موفق لزوما باهوش‌تر یا با‌استعدادتر از بقیه نیستند بلکه عادت‌هایشان آن‌ها را در مسیرآگاهی بیشتر قرار می‌دهد. با استفاده از اثر مرکب می‌توانید عادت‌های بد را ریشه کن و به جای آن عادت‌های مثبت چایگزین نمایید.

پنج استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

۱-کشف محرک ها: که باعث به وجود آمدن عادت های بدتان می شوند را شناسایی کنید
۲- پاک سازی خانه :ازهرچیزی که عادت های بدتان را فعال می سازد خلاص شوید مثلا اگر میخواهید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید قهوه سازتان را جمع کنید و آن کیف پراز قهوه تان را به همسایه خواب آلودتان بدهید
۳-جایگزین کردن:ببینید چه رفتار هایی را می توانید جایگزین یا حذف کنید یا اینکه تغییرشان دهید
۴-آرام شروع کنید :برای رهایی از عادت های بدتان گاهی لازم است آرام شروع کنید
۵- یکباره تغییر کنید:برای خلاص شدن از عادت های بدتان لازم است یک باره عوض کنید

شش استراتژی برای ایجاد عادت های خوب

۱-خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید
۲-به اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن
۳-کارهای تان را به دیگران بگویید
۴-یک همراه موفقیت پیدا کنید
۵-رقابت و رفاقت
۶-جشن بگیرید

تکانش

آیا تا به حال شگفت زده نشده‌اید که چرا افراد موفق به موفقیت‌های بیشتری می‌رسند؟
ثروتمندان، ثروتمندتر می شوند؟
آدم های خوشحال، خوشحال‌تر؟
و آدم های خوش‌شانس بیشتر شانس می آورند ؟ آن ها به تکانش دست یافته اند
شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان شروع می کنید و پیشرفت‌تان آرام و آهسته است اما به محض این که عادت تازه شکل گرفته‌تان شروع به تاثیر گذاری کرد تکانش بزرگ هم به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج‌تان به سرعت مرکب می شوند.

چگونه می توانید تکانش بزرگ رابه زندگی‌تان فرا خوانید ؟

۱-انتخاب هاو تصمیم های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان
۲-به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتار های مثبت و سازنده
۳-تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وجود آمدن عادت های جدید
۴-تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کار های منظم روزانه
۵-ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه کافی و طولانی

تأثیرات

تا اینجا درباره ی این واقعیت صحبت کردیم که شما مسئول صد در صد زندگی‌تان هستید و به تنهایی مسئول انتخاب‌ها و اقدام‌هایتان هستید. با این حال باید متوجه شده باشید که نیروهای قدرتمند خارجی هم روی انتخاب‌ها ،رفتارها و عادت‌های شما تاثیر می گذارند.
بیش‌تر آدم‌ها از کنترل زیرکانه و نامحسوسی که این نیروها روی زندگی‌شان دارند خبر ندارند.  باید این تاثیرات را بفهمید و کنترل کنید تا جای این که شما را از مسیرتان به سوی موفقیت منحرف کنند از شما پشتیبانی کنند تا به موفقیت برسید سه نوع از تاثیرات روی هرشخصی اثر می گذارند:
  • ورودی ها(چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می کنید)
  • ارتباط ها (آدم هایی که وقت تان را با آن ها می گذارانید )
  • محیط (اطرافتان)

شتاب بخشی

وقتی شرایط عالی باشد همه چیز آسان است هیچ حواس پرتی و مزاحمتی وجود ندارد. فریب‌ها و وسوسه‌ها برای رها کردن تلاش‌تان اغوا کننده نیستند و هیچ چیزی قدم های شما را سست نمی کند. در ضمن این زمانی است که اغلب آدم‌ها هم کارشان را خوب انجام می دهند وقتی شرایط سخت است مشکلات پیش می‌آیند. فریب و وسوسه بزرگ است و همان وقتی است که شما باید شایستگی‌تان رابرای پیشرفت اثبات کنید.
همان طور که جیم ران گفته بود: 
آرزو نکنید که ای کاش آسان تر بود آرزو کنید که خودتان بهتر بودید
اگر این کتاب را مطالعه کرده‌اید درس‌ها و نکاتی را که یاد گرفته‌اید در بخش نظرات برایمان ثبت کنید و اگر هنوز این کتاب را مطالعه نکرده‌اید، امیدواریم با مطالعه این چکیده در مورد آن کنجکاو شده‌باشید و حتما به مطالعه آن بپردازید.
منتظر معرفی کتاب بعدی باشید …
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *